1.112 sitenin erişimi engellendi

İnternetin suistimale açık kullanımında kullanıcıların mağdur olmasını ya da zararlı içeriklerden etkilenmelerini hatta bu tür içeriklerle karşılaşmalarını önlemek amacıyla yasal düzenleme getirildiğini kaydeden Acarer, Telekomünikasyon Kurumu bünyesindeki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına bağlı İnternet Dairesi Başkanlığı kurulduğunu dile getirdi. Acarer, "5651 sayılı yasa, Anayasamızın özel olarak korunmasını öngördüğü başta aile, çocuklar ve gençler olmak üzere belirli sosyal kesimlere yönelik suçların kolayca işlenmesini önleyici özel bir kanun mahiyetindedir" dedi.


Ulaştırma Bakanlığı tarafından vatandaşları bilinçlendirmek amacıyla çeşitli çalışmalar yapıldığını dile getiren Acarer, bu amaçla "www.guvenliweb.org.tr" adresli internet sitesinin yayına girdiğini belirtti.


Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı bünyesinde 23 Kasım 2007’de faaliyete başlayan "Bilgi İhbar Merkezi"ne "0312 582 82 82" nolu telefondan, "http://www.ihbarweb.org.tr" sitesinden ya da "ihbar@ihbarweb.org.tr" elektronik posta adresinden ihbar alındığını anlatan Acarer, "23 Kasım 2007’den bu güne kadar 24 bin 598 ihbar alındı. 861’i re’sen, 251’i ise yargı kararıyla olmak üzere toplam bin 112 sitenin erişimi engellendi" dedi.


Acarer’in verdiği bilgiye göre, erişimi engellenen sitelerin sayısı ve engelleme gerekçeleri şöyle:


ERİŞİM ENGELLEME NEDENİ RESEN YARGI


Fuhuş 10 2
Sağlık için tehlikeli madde temini 0 0
Uyuşturucu/uyarıcı madde kullanımını kolaylaştırma 0 1
İntihara yönlendirme 1 0
Bahis ve kumar 23 2
Atatürk aleyhine işlenen suçlar 2 49
Kumar oynanması için yer ve imkan sağlama 62 17
Çocukların cinsel istismarı 411 4
Müstehcenlik 352 38


DİĞER


Ayrıca, 26 internet sitesinin uyarılarak uygun olmayan içeriğin siteden kaldırılmasının sağlandığını bildiren Acarer, özellikle ulu önder Atatürk’e hakaret içeren videoların yer aldığı görüntü paylaşım sitesi youtube’un bu içerikleri kaldırdığını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.