10 bin yıllık Hasankeyf’i 15 günde zorla boşaltacaklar!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Cengiz Holding tarafından inşa edilen Ilısu Barajı’nın suları altında kalacak olan tarihi Hasankeyf’te esnafa icra yoluyla zorla tahliye tebligatı gönderildi…
 
Ilısu Barajı’nın suları altında kalacak olan Batman’ın tarihi Hasankeyf ilçesinde tarihi çarşı icra yoluyla boşaltılacak. TOKİ tarafından inşa edilen yeni yerleşime taşınmaları için iş yeri sahiplerine 15 gün süre verilmesi tepki çekti. Hasankeyf halkının geçim kaynağı olan tarihi çarşı esnafına 22 Şubat’ta ulaştırılan icra tebligatına göre işyerleri 15 gün içinde boşaltılıp teslim edilmezse haciz yoluyla boşaltılacak. Uygulamaya tepki gösteren ‘Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi’, “1954’ten beri Ilısu Barajı’ndaki gelişmelerin belirsizliğinden dolayı Hasankeyf başta olmak üzere sular altında kalacak diğer yerleşim yerlerinde bilinçli bir ekonomik ihmalkarlıkla insansızlaştırma ve göçertme politikası uygulanmaktadır” açıklamasında bulundu.
 
Batman’ın 10 bin yıllık geçmişe sahip Hasankeyf ilçesi, bölgedeki bir çok yerleşimle birlikte Dicle Nehri üzerinde inşa edilen Ilısu Barajının suları altında kalacak. DSİ’nin işverenliğinde, Cengiz İnşaat tarafından inşa edilen dev projenin ana gövdesi Mardin sınırları içerisinde kalıyor. Ancak projeden en çok etkilenecek olan yerleşim tarihi bir ticaret ve kültür merkezi olan Hasankeyf ilçesi.
 
10 BİN YILLIK TARİHİ KENT TOKİ’NİN İNŞA ETTİĞİ YERLEŞİME TAŞINIYOR
Yaklaşık yüzde doksanı barajın sularına gömülecek olan Hasankeyf, tarihi yerleşime 1,5 kilometre mesafede Raman Dağı’nın eteğinde TOKİ tarafından inşa edilen yeni yerleşime taşınıyor. Kaymakamlık, Belediye, Emniyet Amirliği, PTT ve eğitim kurumları ile bir çok kamu kurumunun taşınma işlemi tamamlandı. Dev bir şantiye görünümündeki yeni yerleşimde hummalı bir çalışma sürdürülürken, tarihi Hasankeyf çarşısında ekmeğini turizmden kazanan esnaf ise oldukça kaygılı. Bu kaygının nedeni ise esnaftan iş yerlerinin 15 gün içinde boşaltmalarının istenmesi.
 
UYGULAMAYA TEPKİ GELDİ: ‘HAK İHLALLERİ ARTARAK DEVAM EDİYOR’
Uygulamaya tepki gösteren Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi, konuyla ilgili bir basın açıklaması yaparak uygulamaya tepki gösterdi. Ilısu Barajı ve HES Projesinin tamamlandığında Hasankeyf ilçesinin yüzde 90 gibi büyük bölümünü etkileyeceğine dikkat çekilen açıklamada, aralarında köy ve mezraların da bulunduğu 199 yerleşim yerinin de tamamen ya da kısmen sular altında kalacağı belirtilerek şöyle denildi: “Bununla birlikte Hasankeyf ve Dicle Vadisi’nde eşsiz ve özgün büyük bir kültürel ve doğal miras da yok edilecektir. 1954’ten beri Ilısu Barajı’ndaki gelişmelerin belirsizliğinden dolayı Hasankeyf başta olmak üzere sular altında kalacak diğer yerleşim yerlerinde bilinçli bir ekonomik ihmalkarlıkla insansızlaştırma ve göçertme politikası uygulanmaktadır. Ilısu Projesinin fiziki yapısının gerçekleşmesi büyük oranda bitirildiği devlet yetkilileri tarafından kamuoyuna açıklanmıştır. Projenin fiziki yapısının tamamlanması için gün sayılırken Hasankeyf’te ve diğer yerleşim yerlerinde hak ihlalleri artarak devam etmektedir.”
 
‘YENİ YERLEŞKEDEKİ DÜKKANLARIN İNŞAATLARI HENÜZ BİTMEDİ’
Hasankeyflilerin geçimini sağladığı ve gelen ziyaretçilerin uğrak yeri olan ‘Tarihi Hasankeyf Çarşısı’nın boşaltılması için esnafa 22 Şubat’ta tebligatlar gönderildiği kaydedilen açıklamada, “Daha önce 200’e yakın esnafın olduğu, ancak baraj çalışmalarından dolayı sayıları son yıllarda hayli azalan esnaflar kepenk kapatma durumu ile karşı karşıya gelmişlerdir. 25’e yakın esnafın kaldığı ‘Tarihi Hasankeyf Çarşısı’nda esnaflara gelen tebligat ile 15 gün içinde dükkanları boşaltmaları gerektiği bildirilmiştir. Gelen tebligatta esnafın dükkanlarını boşaltmadığı takdirde ‘zorla icra olunacağı’ ibaresi yer almaktadır. Hasankeyf’te inşaatı devam eden ‘Yeni Yerleşke’deki dükkanların inşaatı tamamen bitirilmemiştir. Buna ek olarak henüz hedeflenen bin civarı konuttan hiç biri bitirilmemiş, Haziran ayına kadar bu konuda bir değişiklik olması da beklenmemektedir; böylece ‘Yeni Yerleşke’de henüz çok az sayıda insan yaşamaktadır. Bu nedenlerden dolayı insanların yokluğundan dolayı ‘Yeni Yerleşke’deki dükkanlar çalışamayacak ve tüm bunların sonucunda uzun süredir baraj çalışmalarından dolayı mağduriyet yaşayan esnaf daha da mağdur olacaktır. Baraj çalışmalarından dolayı kepenk kapatma noktasına gelen esnafın bu şekil taşınması esnafı ekonomik, sosyal ve psikolojik açıdan mağduriyetini çok arttıracaktır” görüşüne yer verildi.
‘BİR ÇOK ESNAF HAK SAHİBİ OLAMADI’
Bekar esnafların hak sahipliğinden yararlanmadığı belirtilen açıklamada ayrıca uzun yıllar boyunca vergi levhasına sahip olmasına rağmen birçok esnafın hak sahibi olamadığı kaydedilerek “bu ayrımcı uygulama esnafın ve halkın mağduriyeti daha da artmıştır” denildi.
‘HAZİRAN’DA SU TUTMAYA BAŞLANACAK’ AÇIKLAMASI
Yeni yerleşkedeki evlerin Haziran ayında teslim edileceğine dikkat çekilen açıklamada, Hasankeyf ve sular altında kalacak diğer yerleşim yerlerin de Haziran ayında boşaltılmasının planlandığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: “Ancak yerinden elde ettiğimiz bilgilere göre konutların tamamlanması 2018 yılın sonunu bulması büyük ihtimaldir. Yine Haziran ayına kadar hükümet açıklamalarına göre Ilısu Projesinin fiziki gerçekleşmesinin bitirileceği ve daha sonra su tutulacağı hedeflenmektedir. Ancak bunun gerçekçi olmadığını izlenim ve tecrübelerimize dayanarak belirtmek isteriz. Ayrıca yeni Hasankeyf köprüsünün, inşaatta çalışan işçilerden aldığımız bilgilere göre en erken bir yılda bitmesi beklenmektedir. Hükümetin Haziran ayında su tutmaya başlamasını ilan etmesi psikolojik bir algı yaklaşımı olduğunu düşünüyoruz. Son dört yılda suyun ‘bir kaç ay veya bir yıl içinde tutulacağı’ sürekli belirtilmektedir.”
 
‘ILISU, YIKIM VE RANT PROJESİ’
Ilısu Barajı projesinin bir yıkım ve rant projesi olduğu öne sürülen açıklamada, “Ilısu baraj projesinin fiziki gerçekleşmesi bitse ve su tutulmaya başlansa dahi mücadelemizin devam edeceğini bir daha kamuoyu ile paylaşıyoruz. Zararın neresinden dönersek dönelim toplum,tarih ve doğa için büyük bir kazanım olacaktır. Ilısu Baraj Projesinin Hasankeyf ve Dicle Vadisine daha fazla zarar vermeden hep beraber bu yıkım ve talan projesine güçlü bir şekilde dur diyelim” ifadelerine yer verildi.

BAKAN EROĞLU’NA GÖRE ‘AVRUPA’NIN EN MUHTEŞEM İLÇESİ’ OLACAK
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise tarihi Hasankeyf’in taşındığı yeni yerleşim ile ilgili ‘Avrupa’nın en güzel ilçesi’ benzetmesi yapmıştı. Haziran 2017’de Batman’ı ziyaret eden Bakan Eroğlu, Hasankeyf’i Türkiye’nin hatta Avrupa’nın en muhteşem ilçesi yapacağıma söz verdim. Özen gösteriyoruz, inşallah burayı çiçek gibi yapacağız. Bakanlığın kapısını kapattık. Bugün hepimiz Bakanlık olarak, yatırımcı birimler, genel müdürler, bölge müdürleri, şube müdürleri hepimiz buradayız. Bu dağları yemyeşil yapacağız. Bu caddelerde ‘Ihlamur Caddesi, Çınar Caddesi’ gibi değişik türde ağaçlandırma yapacağız. Ben de bir esnaf çocuğuyum. Sizlere en güzel dükkanları yaptık. Mısır Çarşısı gibi projenin kesitini kendim çizdim. Burası rastgele bir yer değil” ifadelerini kullanmıştı.
 
Önceki haberSit alanındaki kilise duvarı restorasyonla cami olacak!
Sonraki haberHasan Özcan memleketine uğurlandı
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here