10 Ekim dünya ruh sağlığı günü

Özer, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü'' dolayısıyla yaptığı açıklamada, ruhsal hastalığın bu kadar yaygın olmasına karşılık, ''rahatsızlığı olan her yedi kişiden ancak birinin herhangi bir sağlık kuruluşuna tedavi için başvurduğuna'' dikkati çekti. Dr. Özer, şunları kaydetti:


''Tedaviye başvurunun bu kadar az olmasında ruhsal hastalıkların belirtileriyle ilgili farkındalığın olmaması yatıyor. Hastalığın tedavi edilebildiğinin bilinmemesi, hekime ulaşmada sıkıntı yaşanması ya da maddi imkansızlık ve ruhsal hastalıklar konusunda toplumda var olan ön yargı/damgalama gibi çeşitli nedenler rol oynuyor. 


Dünyada en fazla yeti yitimine neden olan 10 hastalıktan 5'ini depresyon, şizofreni, alkol­madde kullanım bozuklukları ve obsesif-kompulsif bozukluğu da içeren ruhsal hastalıklar oluşturuyor.'' 


Özer, ruhsal hastalıkların birçoğunun tedavi edilebilen rahatsızlıklar olduğunu vurgulayarak, geç tanı konulması ve tedavinin gecikmesi halinde bu kişilerin, çalışamaz, işe gidemez, sosyal ya da mesleki işlevlerini yerine getiremez hale gelebildiklerini söyledi. 


Ruhsal hastalıklarda başta genetik faktörler olmak üzere yoksulluk, kötü yaşam koşulları, savaş, işkence, afetler ve şiddet sonucu oluşabilen travmalar, sağlık ve sosyal güvencenin olmayışı, göç, ayrımcılık ile ırkçılığın etkili olduğunu belirten Özer, genetik faktörler dışında diğer etmenlerin ortadan kaldırılabilmesinin mümkün olduğunu bildirdi. 


Özer, Türkiye'de ruhsal hastalıklara yönelik ayrılan maddi kaynakların yetersiz olduğuna da dikkati çekti. Türkiye Psikiyatri Derneği Genel Başkanı Dr. Şeref Özer, şunları kaydetti: 


''Ruh sağlığı hizmetlerine ayrılan yatak sayısı olması gerekenin ancak onda biridir. Bu açıdan ülkemiz, Avrupa ülkeleri arasında sonuncu sırada yer almaktadır. Ülkemizde yüzbin kişiye düşen ruh hekimi sayısı 1.6'dır. Bu, dünya ortalamasının yarısı, Avrupa ortalamasının ise ancak 1/6'sıdır. Ruh sağlığı alanında kaliteli bir hizmet için öncelikle ülkemizde Ruh Sağlığı Yasası acilen çıkartılmalıdır. Bu alanda çalışan personel eksikliği giderilmelidir.''

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.