11 kişi hayatını kaybetti

Saldırı TSİ 08.40 sularında İstanbul Üniversitesi’nin önündeki Vezneciler tramvay durağı yakınlarında gerçekleşti. Saldırının ardındansa bölge güvenlik çemberine alınırken açılan soruşturmada 7 savcı görevlendirildi ve 4 kişi de olayla bağlantılı olduğu şüphesiyle gözaltına alındı.

Saldırının gerçekleştiği bölgede büyük hasar oluştu.

İstanbul Üniversitesi’nde servis şoförü olarak görev yapan Alaaddin İdik adlı bir görgü tanığı da yaşadıklarını BBC Türkçe’ye anlatırken “Üniversiteden servis çıkarıyordum. Arabayı park ettim. Kahvaltı için patlamanın olduğu tarafa yöneldim. O ara patlama oldu. Yerde yaralı polisler yatıyorlardı. Yardımcı olmak istedim. ‘Abilerim gitti, abilerim öldü, bizde bir şey yok’ diyorlardı” dedi.

Ünal Korkmaz adlı bir diğer görgü tanığı ise saldırı anında ve sonrasında “Yakındaki inşaatta çalışıyorduk. Patlamayı duyunca olay yerine gittik. Araçların paramparça olduğunu gördük. Sokağa bomba parçaları düştüğünü gördüm” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vezneciler saldırısında yaralananları Haseki Hastanesinde ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saldırının ardından Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan yaralıları ziyaret etti ve ardından yaptığı açıklamada PKK’yı işaret ederek “Terör örgütünün özellikle sivil-polis veya sivil-asker, bu tür ayrımı bizi pek bağlamaz. Sonunda şehit olan insandır ve bunların bu yaptıkları insanlara karşıdır” dedi.

“Terörle mücadele kıyamete kadar sürecek” diyen Erdoğan, istihbarat ve güvenlik güçlerinin yoğun çalışmalarını sürdürdüğünü ifade ederek “Teröristten her zaman, her yerde bu tür şeyleri bekleyip, ona göre de hazırlıklı olmak durumundayız” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım ise yaptığı yazılı açıklamada “Terör aşağılık yüzünü bir kez daha göstermiştir” dedi.

Yıldırım mesajında “Ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti Devleti terörle mücadele hedefinden asla ve asla taviz vermeyecektir. Güvenlik ve adli birimlerimiz, büyük bir dikkat ve titizlikle iz sürerek bu alçak saldırıyı gerçekleştirenleri ve onları azmettirenleri mutlaka ortaya çıkartacaktır” dedi.

Yayın yasağı
İstanbul ve Ankara’da daha önce yaşanan saldırılarda olduğu gibi, Vezneciler’deki bombalı saldırının ardından da Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) saldırı anına dair görüntülere mahkeme kararıyla yayın yasağı getirildiğini duyurdu.

RTÜK açıklamasında soruşturma tamamlanıncaya dek soruşturma dosyası kapsamı hakkında medyada her türlü haber, röportaj, eleştiri gibi yayınların yapılmasının da yasaklanmasına karar verildiği belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 − fifteen =