16 bin polis alınacak

16 bin polis alınacak

0
PAYLAŞ

Atalay, Plan ve Bütçe Komisyonunda, İçişleri Bakanlığı ve bağlı Kuruluşların bütçesiyle ilgili sunumunu yaptı.

Bakan Atalay, suçla mücadelede önemli katkı sağlayan mobil iletişim teknolojisinden azami oranda yararlandıklarını, söyledi. Atalay, eğitimin güvenli ortamlarda yapılması amacıyla ”Güvenli Okul, Güvenli Eğitim” Projesi yürütüldüğünü ifade etti.

Polis eğitimiyle ilgili çalışmalar hakkında bilgi veren Atalay, her yıl, sadece emniyet teşkilatında 250 konuda, yaklaşık 105 bin polisin hizmet içi eğitimden geçirildiğini bildirdi. Atalay, Polis Meslek Yüksek Okullarının sayısını 2009 yılında 30’a çıkardıklarını, son 6 yılda toplam 61 bin 974 genci polis teşkilatına kazandırdıklarını, emniyet teşkilatında yüzde 21 olan yüksekokul ve üniversite mezunu polis oranını yüzde 80’e ulaştırdıklarını ifade etti.

Jandarma teşkilatında da benzer çalışmalar yürüttüklerini anlatan Atalay, erlerin yerine profesyonelliğin sağlanması, uzman nitelikli personelin görev yapmasını sağlamak amacıyla 24 bin 94 uzman jandarmayı teşkilata kazandırdıklarını bildirdi.

Atalay, 2010 yılında da 6 bin 500’ü Polis Meslek Yüksek Okullarından, 9 bin 500’ü de 4 yıllık üniversitelerden mezun olanlardan seçilerek, Polis Meslek Eğitim Merkezlerine yetiştirilip, toplam 16 bin polis memurunun teşkilata kazandırılacağını bildirdi.

TERÖRLE MÜCADELE

Atalay, AK Parti iktidarı olarak, milli birlik ve beraberliği, ülkenin bölünmez bütünlüğünü, devletin bekasını ve üniter yapının korunmasını öncelik gördüklerini vurguladı.

Demokrasi ve kalkınmanın, bütün milletin ortak talebi olduğunu anlatan Atalay, şöyle devam etti:

”Bütün meselemiz vatandaşlarımız arasında hiçbir ayrım gözetmeksizin ülkemizin bütün insanlarını kucaklamaktır. Çalışmalarımız, bölücü terör örgütüyle sınırlı kalmamış, dini istismar eden terör örgütleri ve aşırı sol faaliyetlerle mücadele kapsamında da önemli çalışmalar yapılmıştır.

Ülke genelinde El-Kaide bağlantılı olarak faaliyet gösteren guruplarla, bazı dini istismar eden örgütlere yönelik operasyonlarla eylem planlamaları deşifre edilerek, ses getirici muhtemel birçok eylem engellenmiştir.

Tüm kamuoyunun da yakından takip ettiği gibi, terörü ülkemiz gündeminden artık düşürmek için mücadelemizi aralıksız sürdürüyoruz. Terörle mücadelemiz bütün boyutlarıyla ve kararlılıkla devam etmektedir.”

Atalay, terörle mücadelenin önemli diğer bir ayağını da alınan ekonomik ve sosyal tedbirlerin oluşturduğunu, AK Parti iktidarı olarak konunun bu yönüne de büyük önem verdiklerini dile getirdi.

Terör ve terörle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetler nedeniyle zarar gören vatandaşların zararlarının karşılandığını anımsatan Atalay, söz konusu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten Eylül 2009 sonuna kadar Zarar Tespit Komisyonlarına toplam 361 bin 325 başvuru yapıldığını, bu başvurulardan 197 bin 719’unun sonuçlandırıldığını, ilgililere toplam 1.116.023.635 lira ödendiğini bildirdi. Atalay bu kapsamda 2010 yılı ödenek talebinin 700 milyon lira öngörüldüğünü söyledi.

Atalay, ayrıca, şu ana kadar 150 bin vatandaş

BİR CEVAP BIRAK

twelve + seven =