16 bin turist Türkiye’yi terk ediyor

16 bin turist Türkiye’yi terk ediyor

0
PAYLAŞ

İngiltere’de, Türkiye ve Yunanistan’a tatil satışı yapan tur operatörü ‘Gold Trail Holidays’, 16 bini Güney Ege kıyılarında, 45 bini ise Yunanistan’da olmak üzere 61 bin müşterisi tatillerini sürdürürken iflas etti. İngiliz Sivil Havacılık Kurumu şirketin tüm uçuşlarını durdurdu.
Haber, firmanın yılda ortalama 100 bin İngiliz’i tatile gönderdiği Muğla’nın ilçeleri Fethiye, Marmaris ve Bodrum’daki turizmcilere adeta ‘deprem’ yaşattı.

Üç ilçedeki ‘Gold Trail’in gönderdiği 16 bin turistin mağdur olmaması amacıyla Muğla Valiliği ve Güney Ege Otelciler Birliği (GETOB) bünyesinde kriz masaları oluşturuldu. GETOB Başkanı İlhan Açıkgöz, “Firmanın bölgemize getirdiği turistlerin ülkelerine dönmesini sağlamak amacıyla gerekli çalışmaları başlattık. Uçuşları ayarlıyoruz. Türk misafirperverliğine yakışmayan bir gelişmeye izin vermeyeceğiz. Şimdiye kadar bir mağduriyet söz konusu değil. Hiçbir konuğumuz da mağdur edilmeyecek, kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.

Bu arada tatil süresi bitmeden ülkelerine dönmek zorunda kalacaklar ise ileri bir tarihte yapmayı planladığı tatilin parasını peşin ödeyenlerin de mağdur olmayacağı kaydedildi. Alacakların tamamının ‘Gold Trail Holidays’in kuruluş teminatından ödeneceği ifade edildi.

TURİSTLER RAHATSIZ OLMADI

Marmaris’te tatil yapan Gold Trail müşterilerinin de sakin olduğu ve tatilin tadını çıkarmaya devam ettikleri gözlendi. Turistler, tatillerini böylesine tatsız bir haberle yarıda kesmenin burukluğunu yaşadıklarını, alacakları konusunda bir kaygı taşımadıklarını dile getirdi.

OTELCİLER ALACAKLARININ PEŞİNDE

Öte yandan “Gold Trail Holidays’in Türkiye temsilcisi ve getirdiği tatilcileri havaalanından otellere transferini sağlayan ‘Batumlu Turizm” adlı firmanın Marmaris’teki merkezi ise alacaklı otellerin akınına uğradı. Alacaklarının akibetini öğrenmek isteyen otelcilerle, firma yetkililerinin krizi çözmek için masaya oturduğu öğrenildi.

BİR CEVAP BIRAK

2 × three =