2.3 milyon sürücü emniyet kemeri takmıyor

Her 10 sürücüden sadece 7’sinin “daima” emniyet kemeri taktığını gösteren araştırma, bu sayının yükselmek yerine düşme eğilimi gösterdiğine işaret ediyor.


Uzmanlar, ön koltukta seyahat edenler için emniyet kemeri takılmasının 25 yıl, arka koltukta seyahat eden yolcular için emniyet kemeri takılmasının ise 17 yıl önce zorunlu hale getirildiğini hatırlatırken, otomobile binen herkesin emniyet kemerini bağlamasının “otomatik bir hareket haline gelmesi gerektiği” uyarısında bulundu.


İngiltere Ulaştırma Bakan Yardımcısı Jim Fitzpatrick, emniyet kemeri takılmasını zorunlu kılan yasanın 25 yıl önce çıkartılmasından bu yana 60 bin yaşamın kurtarıldığına dikkat çekerken, 670 bin ciddi yaralanmanın da önüne geçilmiş olduğunu hatırlattı.


Fitzpatrick, “Yaptığımız kampanyalar sayesinde ön koltukta emniyet kemeri kullanımını yüzde 90’lara çıkarttık. Ancak arka koltukta seyahat edenlerin büyük bölümü hala emniyet kemerlerini kullanmıyor. Her yıl ön koltukta seyahat eden çok sayıda kişi, arka koltukta seyahat edenlerin emniyet kemerlerini bağlamaması yüzünden yaşamlarını yitiriyor. Bu nedenle otomobildeki herkesin emniyet kemerini bağlaması şart” diye konuştu.
İngiltere’de her yıl 37 bin kişi trafik kazasında ciddi biçimde yaralanıyor.


Ülkede emniyet kemeri takmayan kişilere 500 sterline varan para cezaları verilebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here