26 Filistinli mahkumu daha serbest

Mahkumlardan beşi Gazze’ye gönderilirken, kalan 21’i Batı Şeria’daki evlerine döndü.

Anlaşma uyarınca İsrail, her biri 26 mahkumdan oluşan dört ayrı grup şeklinde mahkumları serbest bırakıyor. Salı gecesi serbest bırakılanlar, ikinci 26 kişilik grubu oluşturuyor.

Salıverilen mahkumların hepsi İsrail mahkemelerinde adam öldürmekten hüküm giymiş ve 19 ila 28 sene arasında hapis yatmıştı.

Bölgedeki BBC muhabiri, aileleri ve arkadaşları tarafından sevinçle karşılanan mahkumların Filistinler tarafından ulusal kahraman olarak görüldüğünü söylüyor.

Batı Şeria’ya sevkedilen mahkum grubu Filistinli yetkililer tarafından önce Ramallah’a götürüldü ve burada Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, büyük bir kalabalığa konuşma yaptı.

Abbas, iki ay sonra üçüncü mahkum grubunun da serbest bırakılmasını beklediklerini söyledikten sonra, İsrail hapishanelerindeki bütün Filistinli mahkumların salıverilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

İsrail ve Filistinli yetkililer üç yıl aradan sonra geçtiğimiz Ağustos ayında Kudüs’te ilk kez doğrudan temasa geçtiler.

İsrail, Filistinlileri müzakere masasına dönmeye ikna etmek için toplam 104 Filistinli mahkumu serbest bırakacağını açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.