28 ilde DHKP-C operasyonu

Bu sabah Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığı’nın koordinasyonunda, DHKP-C’ye yönelik Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa ve Adana başta olmak üzere 28 ilde başlatılan operasyonda çok sayıda adrese baskın düzenlendi. 167 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Ankara’da Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Merkezi’nde de arama yapılıyor.

İSTANBUL
DHKP-C’ye yönelik 28 ilde gerçekleştirilen operasyon kapsamında, İstanbul’da yaklaşık 50 kişi gözaltına alındı.

Operasyonların sürdüğü, gözaltı sayısının artabileceği bildirildi.

İZMİR, ANTALYA, AYDIN, MERSİN
DHKP-C adına faaliyet gösteren terör örgütünün ‘Devrimci Memur Hareketi’ grubuna (Kamu Emekçileri Cephesi) yönelik, İzmir Emniyet Müdürüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince operasyon düzenlendi.

10 adrese yapılan baskında İzmir merkezde 7, Torbalı ilçesinde 2, Tire ilçesinde 1, Antalya’da 2 ve Aydın’da 3 olmak üzere 15 kamu görevlisi gözaltına alındı.

Mersin’de ise, DHKP-C’nin il yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 3’ü memur olmak üzere 8 kişi gözaltına aldı.

Zanlılar, emniyete götürüldü.

ANKARA’DA BİR ÇOK ADRESTE ARAMA
Ankara’da KESK Genel Merkezi başta olmak üzere bir çok adreste arama yapılıyor.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Akman Şimşek’in konfederasyondaki odasında arama yapıldığı bildirildi.

Operasyonda KESK Örgütlenme Sekreteri Akman Şimşek ile kamuda görevli öğretmen ve hemşirenin de aralarında bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı.

Soruşturmanın ”terör örgütü DHKP/C üyeliği” iddiasıyla yürütüldüğünü ifade eden KESK’in avukatları, Balıkesir, İstanbul ve Malatya’nın da arasında bulunduğu birçok ildeki üyelerine yönelik gözaltı kararı olduğunu söyledi.

Hakkında gözaltı kararı bulunanlardan birinin ODTÜ’de akademisyen olduğu belirtildi.

Soruşturma kapsamında, Ankara’da 33 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldığı öğrenildi.

Polis ekipleri, ABD Büyükelçiliği’ne saldırı düzenleyen DHKP-C üyesi Ecevit Şanlı’nın Ankara’da kaldığı evlere de baskın yaptı.

TANRIKULU: OPERASYONU KINIYORUM
Öte yandan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, terör örgütü DHKP-C’ye yönelik operasyon kapsamında arama yapılan KESK Genel Merkezi’ne gelerek, yetkililerden bilgi aldı.

Çıkışta basın mensuplarına açıklamalarda yapan Tanrıkulu, KESK’in 23 yıldır Türkiye’de demokrasi mücadelesi verdiğini, kamu emekçilerinin en örgütlü sendikası olduğunu savundu.

KESK’in Türkiye’nin her yerinde hak ve özgürlük mücadelesi yürüttüğünü ifade eden Tanrıkulu, şunları kaydetti:

”Bir yıldan fazla zamandır özellikle KESK’e karşı hükümetin yürüttüğü bir itibarsız hale getirme, faaliyetlerini kriminal hale getirme operasyonu var. Bugün yapılan operasyon da bunun bir parçası. KESK’i bütün kamuoyu nezdinde suç örgütleriyle veya diğer örgütlerle yan yana duran ve bunların şemsiyesi olan bir örgüt, bir sendika gibi gösterme çabası var. Bugün yapılan da bu. Başka bir şey değil. Türkiye’nin her yerinde operasyon var ama KESK’e bugün yapılan operasyonun anlamı da budur. İtibarsız hale getirme ve yapılan mücadeleyi boğma operasyonudur. Ben bu operasyonu kınıyorum.”

BURSA
Bursa Emniyet Müdürlüğü’nün başlattığı eş zamanlı operasyonda ise, DHKP-C sempatizanı ve üyesi olduğu öne sürülen 16 kişi, evlerinde gözaltına aldı.

Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen zanlıların sorgulamalarına gün içerisinde başlanması bekleniyor.

Yetkililer çağrılacak olan bazı kişilerin ifadelerine başvurulacağını, hedeflerindeki ismin ise gözaltına alınan 16 kişi olduğunu açıkladı.

ÇANAKKALE
Çanakkale’de de 3 kişi gözaltına alındı. Ekiplerin eş zamanlı düzenledikleri operasyonda gözaltına alınan kimlikleri hakkında bilgi verilmeyen 3 şüpheli, Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

KONYA
DHKP-C operasyonu kapsamında Konya’nın Akşehir, Beyşehir ve Ilgın ilçelerinde 4 memur gözaltına alındı.

KOCAELİ
Kocaeli’de ise bir doktor gözaltına alındı. Operasyonda gözaltına alınan ve kentteki özel bir hastanede çalıştığı belirtilen zanlı, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

TEKİRDAĞ
Tekirdağ Eğitim-Sen Şube Başkanı Erdal Korkmaz, evinde yapılan arama sonrası gözaltına alındı.

GAZİANTEP
Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, terör örgütü DHKP-C’ye yönelik operasyon kapsamında 3’ü öğretmen, 1’i doktor 4 kamu görevlisini gözaltına aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 + eighteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.