‘2B köylüye değil, mafya ve tarikatlara yarayacak!’

2B düzenlemesinde köylülerin ‘dolgu malzemesi’ olarak kullanıldığının farkına vardığını vurgulayan Özkaya, AKP hükümetini uyararak, “bu iş bitmiş değil” diye konuştu. Özkaya, düzenlemeden köylünün değil, mayfa, tarikat ve yandaşların yararlanacağını ileri sürdü.

2B arazilerinin satış işlemlerinin başlamasının ardından rayiç bedel tartışmalarının köylüleri sokağa döktüğü Antalya’da sular durulmuyor. Önceki gün Antalya-Isparta karayolunu trafiğe kaparatak tepkilerini dile getiren Aksulu hak sahiplerine bir destek de Eski Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı ve Yazar Orhan Özkaya’dan destek geldi.

100 YILLIK KÖY CAMİSİ 2B OLARAK AYRILDI

2B arazilerinin bedellerinin masa başında belirlendiğinin, köylülerin eylemleriyle de kanıtlanmış olduğunu öne süren Özkaya, konuyla ilgili değerlendirmesinde, 2B eylemlerinin rayiç bedeller üzerinde yoğunlaştığının altını çizdi. Alanya ilçesindeki 100 yıllık köy camisinin bulunduğu arazinin 2B kapsamına alındığı için köylülerin eylem yaptığını anımsatan Özkaya, bu durumun konuyla ilgili yapılan incelemelerin ne kadar yüzeysel olduğunu ortaya koyması bakımında ibret verici olduğunu dile getirdi.

‘2B’DE KÖYLÜ KAMUFLAJ, YANDAŞLAR YARARLANACAK’

2B düzenlemesinde köylü ve çiftçinin yalnızca dolgu malzemesi ve kamuflaj olarak görüldüğünü öne süren Özkaya düzenlemeden asıl yararlanacak olanların rant çevreleriyle mafya, tarikatlar ve yandaşların olacağını iddiasında bulunarak, “köylü burada dolgu malzemesi olarak kullanıldığının farkında. Binlerce köylü kendi kullandıkları tapulu arazilerinden atılma tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını, arazilerinin rantçıların eline geçeceğini belirtiyor. Köylüler, mafya ve cemaatlerin iştahını kabartan arazilerini canlarını siper ederek koruyacaklarını, ekmeklerini, emeklerini haramzadelere yedirmeyeceklerini açıklıyor. ‘Jandarmayla bizi yıldırmak mümkün değil, bizi kendi çocuklarımıza kırdırmasınlar!’ diyorlar” görüşünü savundu.

‘YASAL YOLLARIN KAPANMASI KÖYLÜYÜ YOLLARA DÖKTÜ’

Hukuki hiçbir itiraz hakkının olmamasının, en fazla 2B arazisi bulunan il olan Antalya’daki direnişleri körükleyeceğinin altını çizen Özkaya, bölgedeki köylülerin kendi arazilerini rayiç bedel üzerinden almak istemediğini ancak düzenlemenin yasal yolları kapatmış olmasından dolayı toplu eylemlere başvurulduğunu söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.