4 eski MİT’çiye yakalama emri

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) görevlilerini ifadeye çağıran KCK soruşturmasını yürüten özel yetkili savcı, bugün yeni bir yasal süreç başlattı.

İfade vermeye gelen olmayınca savcılık, eski MİT’çiler için yakalama MİT Müsteşarı için de Ankara’ya yazı gönderdi.

Eski Müsteşar Emre Taner, yardımcısı Afet Güneş ve MİT görevlileri Yaşar Yıldırım ile Hüseyin Kuzuoğlu hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ifadesinin alınması için Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na talimat yazıldı.

Eski MİT görevlileri görüldükleri yerde gözaltına alınacak.

SUÇLAMA: KCK’YA YARDIM ETMEK

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski Müsteşar Emre Taner ve eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş’in ifade için savcılığa çağırmıştı.

MİT mensuplarının ifadesini alması beklenen Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya, Cumhuriyet Savcısı Bilal Bayraktar ile birlikte terör örgütü PKK’nın şehir yapılanması olduğu iddia edilen KCK’ya yönelik soruşturmayı yürütüyor.

MİT mensuplarının, KCK üyelerine yardımda bulunduğu iddia ediliyordu.

Sözkonusu soruşturma kapsamında eski BDP Milletvekili Fatma Kurtulan ve eski DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan’ın da aralarında bulunduğu 31 kişi, 17 Ocak’ta tutuklanmıştı.

MİT ‘SAVCININ YETKİSİ YOK’ DEMİŞTİ

MİT Müsteşarlığı dün adliyeye bir yazı göndererek, bilgi istenen olayların görev kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak savcılığın yetkisi olmadığını hatırlatmıştı.

Bugün savcılığın Hakan Fidan için Ankara’ya yazı göndermesi, yetkisizlik tartışmasında MİT’in görüşünün göz önünde bulundurulduğu şeklinde yorumlandı.

ERGİN KÖŞK’E ÇIKTI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’i kabul etti. Çankaya Köşkü’ndeki kabul bir saat sürdü.

Görüşmede, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve bazı eski MİT görevlilerinin ifadeye çağrılmasıyla ilgili gelişmeler ele alındı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.