4. Londra Türk Festivali 15-16 Temmuz’da

Londra’da her yıl yapılan geleneksel sokak festivali “Coin Street Festivali”nin kapsamında yer alacak Türk Festivali’nde müziğinden yemeğine Türk kültürü tanıtılacak ve açılan tezgahlarda da Türk ürünleri satılacak…


TFUKT Başkanı Hasan Taşlıca yaptığı açıklamada festivale girişin ücretsiz olduğunu belirterek, Festival’in amacını “İngiltere ve Türkiye arasındaki sosyal, ekonomik, kültürel ve eğitim bağlarının güçlendirilmesi” olarak açıkladı. 


Taşlıca, “Geçmişte Goldon Trombon ve 30 kişilik mehter takımını Festival’e getirmiştik… Geçen yıl da yerel sanatçılarla Festival’i gerçekleştirmiştik. Bu yıl yine mehter takımı ve bazı sanatçıları getirmek için girişimlerimizi sürdürüyoruz…” dedi.


Bu yıl ki etkinliklerde çıtayı yükselterek daha kaliteli ürünleri tanıtmak amacında olduklarını vurgulayan Taşlıca, “Yaptıklarımızın Türkiye’ye yakışacak şeyler olmasına özen gösteriyoruz. Geçen yıl haftasonu boyunca 100 bini aşkın ziyaretçi çekmeyi başarmıştık. Bu yılki amacımız bu sayıyı daha da artırmak…” diye konuştu.


ÜYELER GÖNÜLLÜ ÇALIŞIYOR


Taşlıca, festivali “Oldukca masraflı ve ciddi organize isteyen bir iş…” diye yorumlayarak Türk Festivali’nin finansmanı için TFUKT’in yanısıra bazı Türk finans kuruluşları, Türk şirketleri ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı’nın destek olduğunu söyledi.


Taşlıca, TFUKT hakkında da şu bilgileri verdi:


“Kurulalı 5 yıl olmamıza karşın 4’ncü Festivali kutlamaya hazırlanıyoruz. Geçen yıl Vakıf olmayı başardık. Türk Festivali’nin organizasyonunda sayıları 250’yi bulan üyelerimizin çok üstünde bir desteğe sahibiz. Amaç Türkiye’nin ve Türk ürünlerinin tanıtımı olduğu için hepimizin festivali olarak görüyoruz ve üyeliği de öne çıkarmıyoruz…”


14-15 Temmuz günlerinde festival etkinlikleri hakkında ayrıntılı bilgi 0044 20 7724 6483 numaralı telefondan ve aşağıdaki web adreslerinden alınabilecek:
www.coinstreetfestival.org
www.turkishforum.org.uk


FOTOĞRAF: Hasan Taşlıca

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here