5 binden fazla ağacı boğdular!

Isparta ve Antalya sınırlarında özel bir şirket tarafından inşa edilen Kasımlar Barajı ve HES projesinde su tutulmaya başlandı. Ancak kamulaştırma işlemlerinin önemli bir kısmı henüz tamamlanmayan baraj projesiyle ilgili yargı süreci devam ederken su tutulmaya başlanmasına tepki gelirken, mülkiyeti orman ve hazineye ait olan 5 binden fazla ağacın da göz göre göre sulara gömülmesi sorumsuzluğun boyutunu gözler önüne serdi. Yukarı Köprüçay Havzası Koruma Platformu’ndan yapılan açıklamada, evleri ve arazilerine el konulan köylülerin tek bir ağacını bile alıp götürmesine izin vermeyen yetkililerin, binlerce ağacın göz göre göre sulara gömülerek yok olmasına seyirci kaldıklarına dikkat çekilerek, “Burada millet de milli servet de sulara gömülmüştür. Kamuyu zarara uğratan sorumlular hakkında bir an önce idarii şlem başlatılmasını talep ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Antalya’da bulunan dünyaca ünlü Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın ana kaynağı olan Köprüçay’ın kuzeyinde, Isparta sınırlarında inşa edilen Kasımlar Barajı ve HES projesinde geçtiğimiz günlerde su tutma işlemi başlatıldı. Sütçüler ilçesine bağlı Darıbükü köyünü su altında bırakacak olan baraj projesinin evlerinden ettiği köylüleri ise hızla yaşam alanlarına doğru yaklaşan barajın sularından kurtarabildikleri eşyalarını taşımanın derdinde. İki gün içinde köyün sınırlarına ulaşması beklenen barajın suları, yalnızca insanların anılarını ve yaşam alanlarını değil, binlerce ağacı da yok edecek.

BİNLERCE DÖNÜM ORMAN ARAZİSİ BEDELSİZ DEVREDİLDİ

Özel bir şirket tarafından inşa edilen Kasımlar Barajı ve HES projesinin kapsadığı alanın yaklaşık yüzde 70’i orman arazisi. Küçük bir bölümü de hazineye ait. Isparta ve Antalya’ya bağlı toplam 6 köyde ise yaklaşık bin parsel araziye baraj projesi için EPDK tarafından el konuldu. Mülkiyeti köylülere ait olan arazi ve evlerle ilgili kamulaştırma işlemlerinin önemli bin bölümü henüz tamamlanmazken, mülkiyeti ormana ait olan araziler ise baraj yapımı için bedelsiz olarak devredildi.

5 BİNDEN FAZLA AĞAÇ GÖZ GÖRE GÖRE SUYA GÖMÜLÜYOR

Ancak projeye karşı köylülerin açtığı davaların yargılaması sürerken su tutmaya başlayan Kasımlar Barajı ve HES projesinin, kesilen 10 binlerce ağacın yanında 5 binden fazla ağacı da su altında bırakacağı öne sürüldü. Yukarı Köprüçay Havzası Koruma Platformu’ndan yapılan açıklamada, mülkiyeti ormana ait olan yaklaşık 5 bin ağacın göz göre göre su altında bırakıldığına dikkat çekilerek, şöyle denildi: “Yargı süreci tamamlanmadan hukuksuz bir şekilde su tutulmaya başlanan barajın sularının bir iki gün içinde Darıbükü köyünün yerleşim alanına bekleniyor. Büyük bir doğa tahribine neden olarak inşa edilen barajın sularının, yalnızca insanların yaşam alanlarını değil, binlerce ağacı da su altında bırakacağını öğrenmiş bulunuyoruz. Bölgede yoğun olarak bulunan, meşe, karaçam ve ağırlıklı olarak çınar ağaçlarından oluşan 5 binden fazla ağaç, şirketin bir an önce para kazanabilmesi için öylece su altında bırakılmaktadır.

‘KAMU ZARARI 400 BİN TL’NİN ÜZERİNDE, GEREĞİ YAPILSIN’

Ekolojik değerinin yanında ekonomik değeri de yaklaşık 400 bin TL’yi geçeceği belirtilen ağaçların göz göre göre sulara gömülerek yok edilmesi, kamunun büyük bir zarara uğratılmasına neden olmaktadır. Köylülerin el konulan arazilerindeki küçük bir ağacı bile söküp götürmesine izin vermeyen yetkililerin, kamuya ait olan binlerce ağacın yok edilmesine sorumsuzca seyirci kalmasını şiddetle kınıyor, başta Isparta Valiliği ve ilgili bakanlıklar olmak olmak üzere tüm kurumları gereğini yapmaya davet ediyoruz. Burada millet de milli servet de sulara gömülmüştür. Kamuyu zarara uğratan sorumlular hakkında bir an önce idari işlem başlatılmasını talep ediyoruz.”

Kasımlar Barajında su tutulmasıyla kesilen onbinlerce ağacın yanında binlercesi de sulara gömülüyor

Baraj inşaatı başlamadan önce bölgenin zengin doğası görenleri büyülüyordu

Baraj projesinden önce alanda bulunan ağaçlar

Baraj projesinin kapsadığı alanın yüzde 70’i orman arazisiydi

Kasımlar Barajı’nın sularına gömülen ağaçların ekonomik değerinin de toplam 500 bin lira civarında olduğu tahmin ediliyor

Barajın su tutmasıyla birlikte binlerce ağaç su altında kaldı

Kasımlar Barajı ve HES projesiözel birşirket tarafından inşa ediliyor

Kasımlar Barajı ve HES projesinde yargı sürecidevam etmesine rağmen su tutmaya başlanması tepki çekiyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nine + six =