7. Kaş Kitap Şenliği 22. Ekim’de başlıyor

Ülkenin önde gelen edebiyat,  kültür  ve  sanat insanlarını her yıl Kaş’ta bir araya getiren Kaş Kitap Şenliği’nin 7’ncisi  22 Ekim’de başlıyor. Bu yıl Banu Avar, Prof. Yalçın Küçük,   Prof. Ali Nesin, Prof. Dr. Çetin Yetkin, Gürkan Hacır, Tarihçi Kudret Emiroğlu,  Dr. Gürbüz Evren, Tayfun Er, A. Kadir Budak, Öznur Tanal, Nuriye Atabey, Mavisel Yener, Mevlana İdris, Savaş ünlü,  Musa Seyirci, Yaşar Taşkın Koç, Hüseyin Yurttaş ve Müslüm Çelik’in de aralarında bulunduğu çok sayıda yazar, çizer  ve  biliminsanını  ağırlayacak olan şenlikte çocuklar  için  tiyatro gösterileri ve karikatür sergileri de yer alacak. Ayrıca  Kaş’ın  Sarıbelen köyünde açılacak karikatür sergisiyle şenliğin her kesimden insana ulaşması hedefleniyor.

TÜRKİYE’NİN ÇELİŞKİSİ TARTIŞILACAK

Her yıl ülke ve dünya gündemini yakalayan bir ana başlık çerçevesinde gerçekleşen şenliğin bu yılki teması  “ Modernleşmeden Küreselleşmeye Türkiye’nin İkilemi ”  olarak belirlendi. AB, ABD ve AVRASYA arasında yaşanan çelişkili maceranın Türkiye’nin toplumsal  ve  siyasi  hayatına egemen olmaya başlamasından yola çıkılarak belirlenen tema çerçevesinde oldukça önemli tartışmalar yapılacak. 29 Ekim’e kadar sürecek olan şenlikte, edebiyat söyleşilerinin yanında Türk modernleşmesinin başlangıcından, içinde yaşadığımız küreselleşme çağına kadar Türkiye’nin yaşadığı savrulmalar,  siyasi ve toplumsal çelişkilerin tartışılacağı  çok  sayıda  konferans  ve  panel  gerçekleşecek. Yazar,  yayıncı  ve kitapla okuru bir araya getirmeyi amaçlayan şenliğin konukları, okurlarıyla birlikte; Türkiye modernleşerek muhafazakarlaşıyor mu? Küreselleşme Türkiye’yi yavaş yavaş parçalıyor mu? Yaygınlaştırılmış  medya  kime hizmet  ediyor?  Yeni Anayasa  neleri değiştirecek?  ve Hangi Avrupa Birliği? Gibi sorulara yanıt arayacaklar.

ASIL HEDEF ÇOCUKLAR

Kaş Kitap Şenliği’nde bu güne kadar binlerce çocuğa ulaşılarak çocuk ve gençlik edebiyatının önde gelen isimleriyle küçük okurlar bir araya getirildi. Köy okullarıyla birlikte Yatılı Bölge İlköğretim Okullarını da kapsamı içine alan etkinlikler boyunca okul kütüphanelerine 7 bin kitap bağışlandı. TÜBİTAK, YKY ve İş Bankası Kültür Yayınları başta olmak üzere çok sayıda yayınevinin desteğiyle gerçekleşen kitap bağışlarıyla bölgedeki çocukların ve gençlerin kitapla daha kolay buluşması sağlandı. Geçtiğimiz yıl yapılan etkinliklerden 5 bin öğrenci yararlanırken bu yıl daha fazla öğrenciye ulaşmak amaçlanıyor.

Çocuk Vakfı  üyesi  30 sanatçının resimlerinden oluşan  “Masalımı Yazar mısınız?”  başlıklı sergi de çocuklarla  buluşacak. Sergide yer alan resimlerden birini seçerek masal yazacak olan çocukların çalışmalarının da bir kitapta toplanması hedeflenirken katılımcı öğrencilere çeşitli kitaplar armağan edilecek.

BÖLGE KÜLTÜRÜNE VURGU

Turizm ve yoğun yerleşimin kıskacında yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan bölgenin kültürel zenginliğinin de gündeme getirileceği  Kaş Kitap Şenliği’nde, Eski Antalya İl Kültür Müdürü Musa Seyirci’nin “Batı Akdeniz Yörükleri”  ve Folklor Araştırmacısı Öznur Tanal’ın “ Gelenekleri ve Gündelik Yaşamlarıyla Akdeniz Tahtacıları”  başlıklı söyleşilerinin yanı sıra Elmalı’nın Akçaeniş köyünde yaşayan Tahtacı Türkmenlerin geçmişten bugüne gündelik yaşamını ve Pir Sultan’dan, Muhlis Akarsu’ya halk ozanlarını yaptığı heykellerle yaşatan ahşap ustası Veli Demir’in “ Ceviz Ağacından Türküler Yakmak”  başlıklı ahşap heykel sergisi de izleyiciyle buluşacak.

Kaymakamlık ve belediyenin desteğiyle  Kaş’ta yaşayan  kitap tutkunları, turizm  işletmecileri  ve Eğitim-Sen Kaş Temsilciliği’nin imeceleriyle gerçekleştirilen şenliğin koordinatörlüğünü Yusuf Yavuz yapıyor. 

İletişim ve ayrıntılı bilgi için: Yusuf Yavuz. Telefonlar: 0242- 836 22 24   – 0535 672 37 53
e- posta: yusuf_yavuz2004@yahoo.com  – kaskitapsenligi@yahoo.com

FOTOĞRAF: Geçmiş yıllardaki Kaş Kitap Şenliği’nde çocuklar…

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here