7 milyar dolar iddiası hakkında konuştu

İşte holdingi basılan Akın İpek’in açıklamalarından satır başları:

Bizi ziyaret bizi köşelerinde yer verenlere destek verenlere teşekkür ediyorum.

Bugün gözaltına alınan üst düzey yöneticilerimiz serbest bırakıldı. Bu insanlar çok üst düzey insanlar. İçeri tutulmalarını gerektirecek hiçbir şey yok. Gerçek her zaman ortaya çıkacağı için rahatlığımız ondan kaynaklanıyor.

7 milyar dolar olma ihtimali sıfır. Koza Altın’ın 2014 yılında yurt dışına 7 milyar dolar göndermesi diye bir durum yok. Koza Altın İşletmeleri’nin hiçbir zaman 1 milyar dolar nakit parası olmadı. Bunun olması için yıllık üretim kapasitesini 5 katına çıkarması gerekir.

Bizim tesislerimizin belli bir kapasitesi var. Bunun dışında bir üretim zaten yapamazsınız. Madenlerde yapılan üretimin hepsi kayıt altındadır. Her hangi kaçak bir üretim yapılma ihtimali sıfır. Bizim şirketimizin ne kadar rezervi var, kaynağı var ne kadar üretim yapılacak bunların hepsi uluslararası şirketlerce sürekli denetlenmektedir.

2 yıldan beri biz denetleniyoruz. Biz Türkiye’de başka şirketin denetlenmediği kadar fazla değerlendiriyoruz. Beni çağırsalar zaten ifade verirdim. Ben ayrıldıktan 2 gün sonra baskın yapmışlar. Bana sorulacak olan sorular da arkadaşlarıma sorulanlarla aynı. Evimi basarak fotoğraf albümündeki imajlarını almışlar. Bu kadar aramanın ardında yatan 3 basit neden midir? İçim rahat olduğu için bu kadar rahat konuşuyorum.

Havuz medyasa apaçık yalan söylüyor. Bunu olağan mı görüyorlar bilmiyorum. Çok kolay anlaşılır birşey söyleyeceğim. Efendimiz Din güzel ahlaktır diyor. Bunun altına daha ne koyabilirsiniz. Ben burada ilginç bir durumla karşı karşıyayım.

Ben yılın yarısını yurtdışında geçiren bir insanım. Biz petrol keşfettik. Ama bunu TPAO’ya satamıyoruz. TPAO bunu almıyor. Bu ülkemize katma değer sağlayacak. Ama bunun için ikna edemedik. Halen Gümüşhane’deki madenin işlemesine izin verilmiyor. Paralel meselesi Türkiye’nin başındaki en büyük belalardan birisidir.

Burada geniş bir maden sahası aldık ve bunu üzerinde çalışıyoruz. Bunda kötü birşey olabilir mi? Daha bugün Erdemir açıklama yaptı para göndermedik diye. Ben de almadım. Bir şirketin girdisi var çıktısı var. Yurt dışına banka yoluyla gönderdiğimizi iddia ediyorlar bu 7 milyar doları. Bir çocuk bile 7 milyar doların banka aracılığıyla gönderilemeyeceğini bilir.

Akbank ve Erdemir’den flaş açıklama

Erdemir Grubu’ndan, bir vakfa para transferi yapıldığı haberleriyle ilgili, “Söz konusu vakfa şirketimizden hiçbir para transferi yapılmamıştır” denildi. Akbank da, “İşlemleriniz Bankacılık mevzuatına uygun olarak gerçekleştirilmiştir.” açıklaması yaptı.

Erdemir Grubu’ndan, para transferi yapıldığı iddialarıyla ilgili, “Söz konusu vakfa şirketimizden hiçbir para transferi yapılmamıştır” açıklaması yapıldı.

Koza İpek Holding’e yapılan polis baskınına görekçe gösterilen “Ereğli Demir-Çelik’ten para transferi yapıldığı”na dair iddia fabrikanın resmi sitesinden yaptığı kamuoyu duyurusuyla resmen yalanladı.

İşte Erdemir Grubu’nun internet sitesinden yapılan o açıklama:

Kamuoyu Duyurusu

Basında çıkan Erdemir’den bir vakfa para transferi yapıldığına dair haberler üzerine bu açıklama yapılmaktadır.
Haberlerde adı geçen banka olan Akbank tarafından yapılan açıklamalara ilave olarak, bu konuyla ilgili tüm bilgilendirmeyi, Maliye Bakanlığı’nın ilgili kurumuna ‘MASAK) yapmış bulunmaktayız.
Tekrar belirtmek isteriz ki, söz konusu vakfa şirketimizden hiçbir para transferi yapılmamıştır. Bahsi geçen para transferleri kendi iştirakimiz olan İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. (İsdemir) şirketine yapılmış olup, bu işlemler ile ilgili grup içi kayıt ve belgeler Maliye Bakanlığı’nın ilgili kurumuna bildirilmiştir.
Saygılarımızla


Akın İpek hakkında tutuklama kararı verildi

Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek hakkında tutuklama kararı verildi. Koza İpek Grubu’na yönelik operasyonda gözaltına alınan 7 kişi savcılık ifadesinin ardından serbest bırakılmıştı.

Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği, Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek hakkında “yokluğunda tutuklama” kararı verdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, nöbetçi sulh ceza hakimliğinden İpek hakkında “yokluğunda tutuklama” talebinde bulunmuştu.

7 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI

Koza İpek Grubu’na yönelik operasyonda gözaltına alınan 7 kişi savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Zanlılar, “Fethullahcı Terör Örgütü”ne para aktarma iddiası çerçvesinde sorgulandı.

Zanlılar savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

Savcılık zanlılardan biri için adli kontrol şartı uygulanmasına karar verdi.

Öte yandan dün sabah saatlerinde şirketlerde başlayan aramalarda elde edilen malzeme emniyete götürüldü.

Sabah saatlerinde holdingin merkez binasına gelen holding yönetim kurulu başkanı Akın İpek’in annesi Melek İpek, oğlunun yurtdışına kaçtığı iddilarını yalanladı.

Öte yandan holdingin merkez binasına gelen Akın İpek’in annesi Melek İpek, gazetecilere bir açıklama yaptı.

“İKİ KARDEŞ KAVGA EDİYOR GİBİ”

Oğlunun kaçmadığını söyleyen İpek, “Akın Bey İngiltere’ye kaçmaz, kaçmadı, kaçmayacak. Çünkü kaçmasını gerektirecek hiçbir şey yok” dedi.
Holding merkezine gelen anne Melek İpek, çalışanlar tarafından karşılandı.

Holding merkezine gelen anne Melek İpek, çalışanlar tarafından karşılandı.

“Akın Bey’in 7 kat yerin altına inseler, gökyüzüne çıksalar bir hatasını bulamazlar, bulamayacaklar” diyen İpek şöyle devam etti:

“Bu gelip geçici bir dönem. Bunun hakkında şu anda çok şey söylenebilir ama söylemiyorum. Rabbim bizi sabreden kullarından etsin. Bunu yaptıranlar da benim düşmanım değil. İşin en acısı o. İki kardeş kavga ediyor gibi geliyor bana ve ben üzgünüm. Benim oğlum asla ve asla hiçbir hata yapmamıştır, Allah’ın izniyle de yapmayacaktır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here