7 ölümlü havai fişek fabrikasında 4 tutuklu

Sakarya Hendek’teki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamada yaşamını yitirenlerin sayısı 7’ye yükseldi. Valilik aranan kimse kalmadığını açıkladı.
Patlama yaşanan havai fişek fabrikasının havadan görünümü

Sakarya’nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamanın ardından bölgede başlatılan arama kurtarma çalışmaları durduldu. Sakarya Valiliği yaptığı yazılı açıklamada, yaşamını yitiren kişi sayısının 7’ye yükseldiğini ve ekiplerce aranan kimse kalmadığını açıkladı. Patlamaya ilişkin gözaltına alınan 4 kişi tutuklandı

Yukarıçalıca mevkisindeki havai fişek fabrikasında meydana gelen ve yaklaşık 50 kilometre uzaklıktan, kentin birçok noktasından duyulan patlamanın dördüncü gününde bölgede, UMKE, AFAD, polis, jandarma, sağlık ve itfaiye ekipleri çalışma yürüttü. Ekipler, fabrika alanında ve etrafında arazi taraması yaptı. Ekiplerin çalılık ve ağaçlık alanda detaylı arama tarama faaliyetlerine emniyet, jandarma ve AFAD’ın beş arama köpeği ile kadavra köpeği de katıldı.

KİMLİK TESPİTİ DNA ÇALIŞMASI SONUCU YAPILDI

Sakarya Valiliği, Hendek ilçesinde meydana gelen patlama ile ilgili yazılı açıklama yaptı. İstanbul Adli Tıp Kurumunda yapılan DNA çalışması sonucu kimlik tespiti yapılarak patlamada hayatını kaybeden kişi sayısının 7 olduğunu belirten Sakarya Valiliği, ekiplerce bölgede aranan herhangi bir kişi kalmadığını da ifade etti.

Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, “03.07.2020 tarihinde Hendek ilçesinde bir havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama sonucu 6 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 1 vatandaşımızın ise arandığı bilgisi kamuoyu ile paylaşılmıştı. Bugün itibariyle kayıp olan 7’nci kişinin, İstanbul Adli Tıp Kurumunda yapılan DNA çalışması sonucu kimlik tespiti yapılmış ve patlamada hayatını kaybeden kişi sayısı 7 olmuştur. Böylece ilgili ekiplerimizce aranan herhangi bir kişi kalmamıştır. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, aile ve yakınlarına sabırlar diliyoruz” denildi.

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, patlamanın meydana geldiği alanda yaptığı açıklamada, Jandarma Genel Komutanlığı kriminal ekiplerinin patlamanın neden kaynaklanabileceğiyle ilgili çalışma yürüttüğünün tamamlandığını belirterek “Yapılan tespit sonucu burada meydana gelen patlamanın herhangi bir şekilde dışarıdan bir müdahale, saldırı veya sabotaj sonucu meydana gelmediğini tespit ettiler” diye konuştu.

Öte yandan kimyasal maddeler ile patlamamış havai fişekleri jandarma gözetiminde kamyonlara yükledi. Alandan toplanan malzemeler, Kocaeli’ye götürülerek İZAYDAŞ ekipleri tarafından imha edilecek. Bölgede yürütülen çalışmalara yarına kadar ara verildi.

4 KİŞİ TUTUKLANDI

Fabrika müdürü H.A.V., ustabaşılar E.Ö. ile A.A. ve iş güvenliği uzmanı A.B. savcılıkta ifadelerinin alınmasının ardından tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi. Patlamaya ilişkin gözaltına alınan 4 kişi tutuklandı.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca patlamaya ilişkin soruşturma kapsamında 4 Temmuz’da gözaltına alınan bir sorumlu müdür ile iki ustabaşı için 1 gün ek gözaltı süresi alınmıştı. 5 Temmuz’da kadın iş güvenliği uzmanının gözaltına alınmasıyla gözaltı sayısı 4’e yükselmişti.

Hastaneye kaldırılan 122 kişi taburcu edilirken hastanelerde biri il dışında olmak üzere 4 kişinin tedavisi ise devam ediyor.

Öte yandan patlamada hayatını kaybeden 6 kişinin kimliği belirlenirken, yaşamını yitiren 7’nci kişinin de Ramazan Kor (42) olduğu tespit edildi. Evli ve 1 çocuk babası olan Ramazan Kor’un, 1 yıldır Akyazı’da yaşadığı, cenazesinin Çorum’da toprağa verilmesinin planlandığı öğrenildi.

HAYATINI KAYBEDEN İŞÇİ TOPRAĞA VERİLDİ

Patlamada hayatını kaybeden evli ve 3 çocuk babası Muhammet Seyfi Çanakçı Geyve’de toprağa verildi.

Çanakçı’nın cenazesi Geyve ilçesinde bulunan Sinanbey Camii’ne getirildi. Cenaze törenine Çanakçı’nın yakınları ve devlet yetkilileri katıldı. Törenin ardından Çanakçı’nın cenazesi Geyve Merkez Mezarlığı’nda toprağa verildi. (EVRENSEL İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.