78’liler: Kandan kına yakılmaz

78’liler: Kandan kına yakılmaz

0
PAYLAŞ

Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Yurtseven, “Türkiye 8 eyalete bölünebilir” diyen 7’nci Cumhurbaşkanı Kenan Evren hakkında inceleme başlattı. Başsavcı Başsavcı Yurtseven, “İlgili birimlere gerekli talimatı verdik. Araştırma aşamasındayız. Evren, bu sözleri dedi mi, demedi mi? Kime, ne zaman konuştu, bu konuları inceliyoruz. İncelemenin ardından suç unsuruna rastlanırsa, yetkilerimizi kullanacağız. Konu inceleme aşamasında olduğu için bu konuda konuşmuyoruz. Ancak, açıklamalarda suç unsuru varsa gereği yapılır” dedi.


78’LİLER DE KIZDI


78 liler Türkiye Girişimi Sözcüsü ve Açık Gazete yazarı Celalettin Can yaptığı açıklamada 12 Eylül darbesiyle parlamentodan sendikalara bütün demokratik kurumları kapatan darbeci generalin demokratik çözüme referans olamayacağını belirtti. Can’ın “Kandan kına yakılmaz” başlıklı açıklaması aynen şöyle:


“Bu ülkeyi en kanlı operasyonlarla acımasızca yönetenler, emekliye ayrıldıklarında, hiçbir şey yaşatmamışlar gibi bir “özür” bile dilemeden ülkemizin geleceğine dönük kimi  düşünceler ileri sürmektedirler.


Mehmet Ağar “dağda eli silahlı gezeceklerine ovaya inip siyaset yapsınlar” demişti.Kendi ifadesiyle bu ülkede en kanlı “bin operasyonu” yaparken aklı neredeydi?


Şimdi Kenan Evren  eyalet sisteminden,Kürtlerin mecliste yer alması gereğinden bahsediyor.Kendi diktatörlüğünde Kürt halkını işkencelerden geçirirken, Diyarbakır cezaevini Guantanamo’dan beter bir cehenneme çevirirken, gencecik insanlara başka bir çözüm yolu bırakmadığı için ölüm pahasına dağa çıkmalarına neden olurken, bu ülkeyi kanlı bir iç savaşa sürüklerken aklı neredeydi?


Ülkemizde barış ve kardeşlik içinde yaşamanın yolu demokrasiden geçer. Anti demokratizmle , darbeyle, idamla, işkenceyle ilgili ne varsa onun simgesi olan eski bir darbecinin demokratik çözüm üzerine vaaz vermesi kabul edilemez.


Biz yeniden yaşamayı celladımızın üzerinden sağlamayacağız !…


Biz barış içinde bir arada yaşamayı Türkiye’yi kanlı bir iç savaşa sürükleyenlerin sözleri üzerinden tartışmayacağız !…


Türk olalım,Kürt olalım referansımız ne bu ülkenin cunta şefleri ne de iç savaş operatörleri olacak !…


Kitap yakıp kitap bağışlayan, Kürt’leri yakıp sözde Kürt’lerin hakkını savunan mantık şaşkın militaristin ya da  “timsahın gözyaşları“ndan  başka bir şey değildir !…


Kandan kına yakılmaz!”


SEZER: DENSİZLİK


Evren’in açıklamalarına tepki gösteren DSP Genel Başkanı Zeki Sezer de, eski cumhurbaşkanını ‘densizlikle’ suçladı. Sezer, şunları söyledi:


“O Evren ki, ‘Türkiye’yi kurtaracağım’ diye darbe yapıp, yurtseverlerin acımasızca ezilmesinin, ülkenin tüm demokratik duyarlılıklarının yok edilmesinin, din istismarcılarının palazlanmasının sorumlusudur. Evren gibilerin densizliklerine kanıp, Türkiye’yi parçalama yolunda umuda kapılanlar varsa, yanılırlar. Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik, sosyal hukuk devleti niteliklerini, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü sonsuza kadar koruyacaktır.”


EVREN: YANLIŞ ANLAŞILDI


Kenan Evren, tartışma yaratan açıklamaları yapmadığını söyledi. NTV’ye konuşan Evren, ‘eyalet sistemi’ ifadesini kullanmadığını anlattı. Evren şöyle konuştu: “Gazetede çıkan haber kısaltılmış halde verilince, sanki ben ‘Türkiye’nin eyalet sistemine geçmesi gerekir’ gibi bir konuşma yapmışım gibi anlaşıldı. Halbuki ben her hükümet döneminde bürokrasiden şikayet edilmiştir. Türkiye’nin artık bir merkezden yönetilmesi zorlaştı. Onun için 8 bölgeye bölüp bunlara bölge valisi diyelim. Bakanlıklardaki yetkilerin bir kısmını bunlara devredelim, böylece işler daha çabuklaşır’ dedim.”


Kenan Evren sözlerini şöyle sürdürdü: “Bakarsanız ileride bu eyalet sistemine de dönüşebilir. Şimdi yapalım diye konuşmadım.”


İLGİLİ HABER: Evren’in sözleri için savcılara çağrı

BİR CEVAP BIRAK

four + five =