8-9 Haziran 1976’da Düztepe’de devrimci bir tarih

O, direniş sırasında, devlet katlarında söylenti üstüne söylentiler yayılarak, abartı da sınır tanımadan devasa bir güçle çatıştıkları imasını yaratmaya çalıştılar! Onlarca insanın o evin için de olduğu, yeraltında tünelle olduğu rivayet ve söylenti eşliğinde, tünellerden kaçıldığı yalanını yaydılar! Oysa, ihbarcı Turgut Bulut Halkın Kurtuluşu Gazetesini götürürken Adıyaman Gölbaşı da yakalanıp her şeyi anlatmıştı. Polisle işbirliği yaparak polisleri de eve kadar getirmişti. İçeride kaç kişi olduğunu onlar çok iyi biliyorlardı. Ama, onlar iki devrimcinin üzerine bir kaç alay yürüyüp gelmişlerdi. 2 yiğit devrimcinin etrafını kuşatıp sardıkları için halk nezdin de çok zavallı duruma düşeceklerini de bildikleri için yalanlara başvurmayı asla ihmal etmiyorlar. Zavallı gözükmekte devlet gücü ve kudreti açısında asla kabul edilmezdi. Gerçekte olmasa da halka kendilerini anlatacak kolay bir yol bulmaları gerekiyordu. Onun içinde aslı olmayan söylentiler yayarak zevahiri kotaramaları gerekiyordu! Bol yalan üzerine kurdukları propagandayla hesaplarını gerçekleştirmek istiyorlardı. Bu hesapları o gün için tutmuş olsa da bütün yalanları zaman içinde ortaya çıktı. Gerçeklerin inatçılığı karşısında yenilmiş olsalar da halkın hafıza zayıflığı karşısın da galip çıktılar.

İlhan ile Mehmet Ali’den bu tarafa kaç devrimci katledildi onu bilemiyoruz! Lakin ortada bir gerçek var: O da bütün katiller toplum nezdinde unutuluyor olmasıdır.Fakat devrimciler halk nezdinde yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Bu tarihsel bir gerçeklik olarak önümüzde durur.

Burada toplum ezdin de kim ölü kim diri onu daha iyi anlıyoruz. Örneğin: O, işbirlikçi, ihbarcı Turgut Bulut denen “zübük” bu gün yaşıyorsa nasıl yaşıyor? Ölü’den farkı nedir? Onların ölümüne katılan asker ya da polisleri kim hatırlıyor? Hiç. Onlar, bu gün yaşasalar da ne kadar yaşadıkları söylenebilir? Tabi ki, söylenemez!
Ama, devrimciler devrimci halk hareketi için de, toplum nezdinde çoğalarak yaşamaya devam ederler. Bunu engelleyebilecek hiç bir güç de yoktur. çünkü toplumun yönü hep ileriye dönük, devrimci bir çizgide ilerler. Devrimciler de, devrim şehitleri de , o yaşam için de dalga dalga büyüyerek çoğalarak ölümsüzleşirler! İlhan ile Mehmet Ali de mücadeleci insanlığın davasında sonsuza kadar yaşamaya devam edecek, ölümsüzleşecekler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 − 5 =