AB Türkiye’yi övüyor!

Bayram değil, seyran değil amcam beni niye öptü?’ dedirtecek şekilde gene
övülmeye başlandı Türkiye. Brüksel’deki başarılı gazeteci dostumuz Vakur Kaya’nın www.abhaber.com sitesindeki haberine göre ‘AB Başkenti Brüksel’de Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılara topraklarını açıp ağırlamasından övgüyle söz edilirken, AB ise eleştiriliyor. Yapılan değerlendirmelerde Türkiye AB’ye ders verdi. Türkiye gerçek bir Avrupalı gibi davrandı. Türkiye tek başına 27 AB üyesinin yapamadığını yaptı görüşleri dile getiriliyor.’ denmekteymiş.
Libya’da çaresiz binlerce insana da ciddi anlamda tek yardım elini uzatan
Türkiye değil miydi? Hatta uluslararası sularda artık çok iyi tanınmakta olan TCG Gaziantep savaş gemimiz geçen hafta ‘sivil amaçlı bir tatbikat’ için KKTC’ye geldiğinde bu gemimizin Libya’da oynadığı önemli rol geldi aklıma. Hoş sadece orada da değil! Afrika sahillerinde de TCG Gaziantep bilinen ‘savaşan değil koruyan’ bir savaş gemisi!

AB her zamanki gibi seyretme aşamasında.
AB maalesef insanlık dramlarının yaşandığı zamanlarda oldukça uzun bir süre
seyretmeyi iyi beceriyor!

Kıbrıs’ta ‘bizim garantörlere ihtiyacımız yok nasılsa AB var’ diyen bazı
Türkler beni bu nedenle çok şaşırtmaktalar. Kıbrıslı Türkler özelinde olduğu gibi Akdeniz’de yardıma ihtiyaç duyan müslümanların yardımına bir tek Türkiye ‘hızır’ gibi yetişmekte günümüzde.

AB’de övüyor! ‘Allah razı olsun!’
İşte Suriye’de yaşanan dram!
İşte Filistinlilere yapılanlar!

Bu coğrafyada gerçek anlamda tek ‘sorumlu’ davranan bir tek ülke var:
Türkiye! Gerekirse ‘Filistinlilere yapılan zulme’ karşı İsrail gibi bir güç ile
arasının açılması pahasına tavır koyuyor. Geçmişte Suriye’den çok çekmiş. Son dönemlerde de Suriye ile mükemmel ilişkileri sahip bir ülke olarak ‘yaşanan drama’ seyirci kalmıyor Türkiye! Belki de Suriye’de ‘Esad Rejimi’nin’ sona ermesi Türkiye’nin güvenliği açısında sorunlu durumlar bile yaratabilir. Buna rağmen sınırlarını mültecilere kapamıyor Türkiye. Bir yandan Suriye’de büyük bir ihtimalle artık sona yaklaşan ‘Esad Diktatörlüğüne’ ‘demokratikleşme önerileri’ yaparken diğer yandan mülteciler için tek umut oluyor.

Farkında mısınız? Artık Arap ülkelerinde neredeyse yapılan her mitingte
‘Türkiye’ye ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür pankartları’
açılıyor. Türkiye sahip olduğu tüm sorunlara rağmen onlarca yıldır ‘diktatörlüklere benzer tarzda rejimler’ tarafından ezilmiş Arap Halkları için bir ‘model’ ve ‘kurtarıcı’. Eskiden AB’de Arap Dünyası ile ilişkiler konusunda Almanya ve Fransa özel bir konuma sahiptiler.

Şimdi ise bir tek Türkiye var!

Eminim Suriye’de çok şey değişecek. Ancak bir tek değişmeyen: Suriyelilerin
Türkiye ile olan dostluk ve ‘vefa’ ilişkileri olacak.

Türkiye bulunduğu coğrafyada sadece bir güç değil artık, demokrasiyi ve
değerlerini sembolize eden bir güç olma yolunda!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here