ABD Büyükelçisi de takiyye yaptı

ABD elçisi, “Türk demokrasisine ve paylaştığımız ortak prensipler olan ifade özgürlüğü ve barışçıl toplanma özgürlüğü konusunda desteğimizi tekrar teyit ettim. Bu prensipler konusunda Türk hükümeti, iktidar partisi ile bizim aramızda fark yok.” dedi.

Görüşme sonrasında çıkışta gazetecilere konuşan Francis J. Ricciardone hükümetteki bakanlar, iktidar ve muhalefet partisinin liderleri ile yakın temasta olduğu için görüşmeye geldiğini belirterek, “Türkiye ile dost ve müttefikiz. Gerilim zamanlarında veya az gerilimli zamanlarda dostunuz ve müttefikiniz. Dost ve müttefik ülkeler olarak gerçekten önemli ortak çıkarlarımızı paylaştık. Türkiye’nin dinamik ekonomi ve güçlü bir demokrasi olarak güçlü olması çıkarını paylaşıyoruz.” dedi.

Başbakan Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama’nın bir ay önce iki ülke arasında ticaret ve yatırımın artırılmasını konuştuklarını söyleyen Büyükelçi, “Bu görüşme G-8’de de devam etti. Burada ileri ekonomilerle, büyüyen dünya ticareti ve yatırımlarını konuştuk. Amerika ve Avrupa arasındaki ticaret ve yatırımı görüştük. Türkiye’yi de bu çerçevede görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Ricciardone, “Türk demokrasisine ve paylaştığımız ortak prensipler olan ifade özgürlüğü ve barışçıl toplanma özgürlüğüne desteğimizi tekrar teyit ettim. Bu prensipler konusunda Türk hükümeti, iktidar partisi ile bizim aramızda fark yok.” diye kaydetti.

Büyükelçi, şöyle devam etti: “İlişkilerimiz güçlü ve sağlıklı ve böyle devam edecek. Türk demokrasisinden çok eminim. Şu anda Türk aileniz içinde görüşmeler yapıyorsunuz. ABD bunlara katılmıyor. Türk halkı ve hükümetine inanıyoruz. Geleceğiniz hakkında görüşmeler yaptığınızda biz de sizin yanınızda olacağız. Türkiye ABD’ye dost bir ülke ve Amerikan ticareti, yatırımı, iş ziyaretleri, turizm için iyi bir ülke. Yaz tatilini de burada geçirme düşüncesindeyim.”

Bir gazetecinin Gezi Parkı olaylarını konuşup konuşmadıklarını sorması üzerine ise Ricciardone, “Konuşmamızı yüksek prensipler ve ABD’nin Türkiye’ye olan desteği, Türk demokrasisine, ifade özgürlüğüne, barışçıl gösteri özgürlüğüne olan desteğimiz seviyesinde tuttuk. Konuşmamız gerçekten buna odaklandı.” diye cevap verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

fifteen + five =