ABD ile yeni dönemde ‘serbest ticaret anlaşması’ hedefi

Türkiye-ABD İş Konseyi Başkanı Yalçındağ, Yalçındağ, “20 milyar dolar seviyesindeki ticaret hacmi çok yetersiz, oyunun kurallarını değiştirmemiz lazım. Bunun da yolu ‘Serbest Ticaret Anlaşması’ndan geçiyor” dedi.ABD ile yeni dönemde ‘serbest ticaret anlaşması’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın 14 Ocak’ta gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, ikili ilişkilerin ve Suriye’de yaşanan son gelişmelerin yanı sıra iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin de değerlendirildiği belirtilmişti.

Söz konusu görüşmede iki lider, ekonomik ilişkilerin ileri seviyelere yükseltilmesi hususunda mutabık kalırken, ABD Başkanı Trump, görüşmeye ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada “ABD ile Türkiye arasındaki ekonomik gelişme hakkında konuştuk. Burada gerçekten genişleme için büyük bir potansiyel var” ifadesini kullanmıştı.

İki lider arasındaki telefon görüşmesinde yapılan “ekonomi” vurgusu, Türk iş dünyası tarafından da memnuniyetle karşılandı.

“2019’A HIZLI VE UMUTLU BİR BAŞLANGIÇ”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, Türk-Amerikan ilişkilerinde, hem siyasi hem de ekonomik olarak 2019’a hızlı ve umutlu bir başlangıç yapıldığını söyledi.

İki liderin Suriye bağlamında daha etkin bir koordinasyon sağlanması konusunda mutabakata vardığı 14 Aralık 2018’deki telefon görüşmesinin iki ülke arasındaki ilişkilerde bir dönüm noktası olarak görülmesi gerektiğini belirten Yalçındağ, şöyle devam etti:

“Birincisi, ABD çok uzun süre tereddüt ettikten sonra Patriot hava savunma sistemlerinin Türkiye’ye satışına onay verdi. İkincisi, ABD Adalet Bakanlığı, FBI temsilcileri, Washington ve New York Doğu Bölgesi savcılarından oluşan bir heyetin Türkiye’ye yaptığı ziyaret. Bu, çok uzun zamandır bir kıpırdama görmediğimiz FETÖ ile mücadele konusunda önemli bir adımdır. En önemlisi, Başkan Trump, 14 Aralık’ta Amerikan askerlerinin Suriye’den çekileceğini açıkladı. Bu üç gelişme de altını çizerek söylüyorum, Başkan Trump’ın doğrudan talimatları sayesinde gerçekleşmiştir. Bu talimatlar, Başkan Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın telefon diplomasisinin sonucudur.”

“GÖRECEKSİNİZ SOMUT ADIMLAR ATACAKLAR”

Yalçındağ, ABD’de “Başkan Trump öngörülemez biri” görüşünün yayıldığını, Türkiye’de de bu görüşün sık sık duyulduğunu dile getirerek, “Bana sorarsanız Trump ‘fevri’ olabilir, daha yataktan kalkmadan tweet atmasını yadırgayabilirsiniz ama ‘öngörülemez’ değil, aksine son derece ‘tutarlı.’ Daha seçim kampanyasının ilk gününden beri ‘Ben Amerikan askerlerini eve getireceğim.’ diyordu, şimdi bunu yapıyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump’ın görüşmede yaptıkları “ekonomi” vurgusuna dikkati çeken Yalçındağ, “Artık iki başkan ekonomiyi konuşuyor, buradaki büyük potansiyelden, ticaret hacmini büyütmekten bahsediyor. Göreceksiniz, bu konularda da çok ‘tutarlı’ davranacaklar, somut adımlar atacaklar” değerlendirmesinde bulundu.

“MASAYA OTURMAK BİLE İLİŞKİLERE İVME KAZANDIRACAK”

Türkiye ve ABD ekonomik ilişkilerinde büyük bir potansiyel olduğunu belirten Yalçındağ, “20 milyar dolar seviyesindeki ticaret hacmi çok yetersiz, oyunun kurallarını değiştirmemiz lazım. Bunun da yolu ‘Serbest Ticaret Anlaşması’ndan geçiyor” dedi.

Yalçındağ, bunun zor bir süreç olduğuna işaret ederek, tek başına bu anlaşma için masaya oturmanın, görüşmelere başlamanın bile ekonomik ilişkilere “müthiş” bir ivme kazandıracağını, yepyeni kapılar açacağını dile getirdi.

ABD İLE 75 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HEDEFİ

Yalçındağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öngördüğü “ABD ile 75 milyar dolarlık ticaret hacmi” hedefini anımsatarak, şunları kaydetti:

“Bence son derece haklı. Bu potansiyeli gerçeğe çevirmek için tabii ki tek tek şirketlerimize, TAİK gibi kuruluşlara büyük sorumluluk düşüyor. ABD’deki muhataplarımıza şu gerçeği anlatmalıyız, iki ülke arasındaki siyasi sorunlar çözülürse bundan Amerikalı üreticiler de kazanacak. Bir örnek vereyim, Patriot hava savunma sisteminin Türkiye’ye satışı, Amerikalı şirketler, mühendisler, işçiler için 3,5 milyar dolarlık bir iş hacmi demek. Elbette böyle bir açılımı başardığımız zaman bundan her iki ülke üreticileri de kazançlı çıkacak.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.