ABD: Kimse PKK’nın saldırmasını istemiyor

ABD: Kimse PKK’nın saldırmasını istemiyor

0
PAYLAŞ

McCormack’a, günlük basın toplantısında, ABD’nin terör örgütleri listesinde yer alan hangi örgütlere askeri operasyon düzenlenmesini uygun bulduğu soruldu.

McCormack bunun üzerine, PKK’nın Irak’tan Türkiye’ye düzenlediği saldırılarla ilgili Türkiye’de yoğun tartışmaların olduğunu kaydetti ve ”Kimsenin böyle bir şeyi istediğini sanmıyorum. Türk hükümeti bunu istemiyor. Irak hükümeti de istemiyor. Biz de istemiyoruz. Bu nedenle, bu problemle, işbirliği yoluyla nasıl başa çıkabileceğimize bakıyoruz. PKK’nın, Irak içinden Türkiye’ye saldıracağı bir durumla karşılaşılmaması için. Kimse bunu istemiyor. Biz, PKK’yı terörist bir örgüt olarak görüyoruz” dedi.

Irak’ın önerisiyle düzenlenmesi planlanan konferansa ilişkin soruları da yanıtlayan McCormack, geçmişte Irak ve Türk hükümetinin böyle bir süreci işlettiğini hatırlattı ve “Türk hükümeti, Irak’a komşu ülkelerle bir dizi görüşme yaptı” diye konuştu.

Iraklıların, bu toplantının katılımcılarını genişletmeye karar verdiğini belirten McCormack, “Biz bunun iyi bir fikir olduğunu düşünüyoruz. Bu konferansa, Irak hükümetini desteklemek için bir fırsat olarak bakıyoruz” dedi.


 
 
 

BİR CEVAP BIRAK

fourteen + eleven =