‘ABD, Merkel’i 2002’den beri dinliyordu’

Der Spiegel dergisinin haberine göre, Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu’nun gizli belgeleri, Merkel’in cep telefonu numarasının 2002’deki izleme listesinde yer aldığını gösteriyor. Merkel bu tarihte başbakan olmamıştı.

Bu arada, Washington’un gizli izleme programı Washington’da yapılan bir eylemle protesto edildi.

Kongre binasına yürüyen binlerce kişi programın sınırlandırılmasını istedi. Gösteride Ulusal Güvenlik Kurumu’nun sırlarını sızdıran kaçak NSA ajanı Edward Snowden’a destek belirten dövizler taşındı.

’80 dinleme istasyonu’

Der Spiegel’e göre belgelerden Merkel’in telefon görüşmelerinin nasıl izlendiği belli değil.

Yani konuşmaları kaydediliyor muydu yoksa sadece kimlerle konuştuğunun dökümü mu çıkarılıyordu bilinmiyor.

Alman istihbarat servisi başkanı bu hafta ülkede büyük öfke yaratan izleme programı konusunda soruşturma başlatılması talebiyle ABD’ye gidiyor.

Cuma günü Almanya ve Fransa, ABD’yle yıl sonuna kadar tarafların birbirlerine karşı casusluk yapmayacağını hüküme bağlayan bir anlaşma imzalamak istedini açıklamıştı.

Merkel’in yanı sıra Amerikan istihbarat servisinin on milyonlarca Alman ve Fransız vatandaşının cep telefonlarını izlemeye aldığına dair iddialar var.

Der Speigel’in ulaştığı belgeler, NSA’nın Avrupa ülkeleri nezdindeki gizli faaliyetlerine ilişkin ayrıntılı bilgiler içeriyor.

İYİ İLİŞKİLERE GÖLGE DÜŞTÜ

Bu belgelere göre ABD’nin Berlin’de bakanlıkların bulunduğu bölgedeki izleme faaliyetlerinden Berlin Büyükelçiliği’ndeki “Özel Toplama Hizmetleri” adlı bir birim sorumluydu.

Belgelerde, “ABD büyükelçiliklerinde dinleme istasyonlarının bulunduğunun ortaya çıkmasının ABD’nin ilgili ülkelerle ilişkilerini ağır şekilde zedeleyeceği” belirtiliyor.

19’u Avrupa’da olmak üzere dünya genelinde 80 civarında benzer dinleme biriminin olduğu belirtiliyor.

Der Spiegel’a göre, ABD’nin Frankfurt’ta da bir izleme merkezi vardı.

Almanya Başbakanı Merkel telefonlarınlarının dinlendiği iddialarının ortaya çıkmasından sonra Çarşamba günü ABD Başkanı Baracak Obama’yı aramıştı.

Obama, böyle bir izleme programından haberi olmadığı konusunda Merkel’e güvence verdi ve özür diledi.

Berlin’deki BBC muhabiri krizin, iddiaların iki ülke arasında çok büyük bir diplomatik krize neden olduğunu aktarıyor. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.