‘ABD, İngiltere’yi tehdit etti’

İki kıdemli yargıç, tutsak Binyam Muhammed’in işkence gördüğü iddiasını kanıtlayabilecek belgelerin kamuoyu ile paylaşılmasının engellendiğini söylüyor.

Yargıçlara göre Amerikan yönetimi, bu belgeler yayınlanırsa iki ülke arasındaki istihbarat işbirliğinin durabileceği tehdidinde bulundu.

İngiltere başbakanlığı ise Amerikan hükümetinden herhangi bir tehdit geldiği yolunda bilgi sahibi olmadığını söylüyor.

Binyam Muhammed, 2002’de Afganistan’da tutuklanmadan önce İngiltere’de oturum iznine sahipti.

Avukatları Pakistan, Fas ve Afganistan’da işkence gördüğünü söyleyen 30 yaşındaki Muhammed’in iddialarını kanıtlayabilecek belgelerin yayınlanması için İngiltere’de mahkemeye başvurmuştu.

Konuyu görüşen Yüksek Mahkeme yargıçları, belgelerin yayınlanması gerektiğine karar verdi.

Ancak bunu, “Amerikan hükümetinden gelen ciddi tehditler yüzünden” yapamadıklarını açıkladılar.

“DIŞİŞLERİ BAKANI BİLİYOR”

Yargıçlara göre ABD’nin istihbarat işbirliğinden vazgeçme tehdidini kendilerine İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband iletti.

Buna göre Bakan Miliband, aynı tehdidin yeni Barack Obama yönetimi için de geçerli olduğunu söyledi.

Belgelerin yayınlanmasını kamu yararı ve hukukun üstünlüğü açısından hala önemli gördüklerini belirten İngiliz yargıçlar, Amerikan hükümetine tavrını değiştirme çağrısı yapıyor.

Karar ardından ana muhalefet Muhafazakar Parti’nin milletvekili David Davis, konuyu Avam Kamarası’na taşıyarak hükümetten derhal açıklama istedi.

Davis ayrıca işkence yoluyla elde edilmiş bilgileri İngiliz makamların da kullanıp kullanmadığının açıklanmasını talep etti. (BBC)


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here