“ABD planı söz konusu değil”miş

“ABD planı söz konusu değil”miş

0
PAYLAŞ

Kanal 7’de Başkent Kulisi programına katılarak, soruları Türkçe yanıtlayan Jeffrey, ABD Başkanı Barack Obama’nın Ankara ziyareti sırasında “model ortaklıktan” söz ettiğinin hatırlatılması üzerine, Türkiye ile ABD’nin ortak değerler ve sorumluluklar paylaştığını söyleyerek, model ortaklık çerçevesinde iki ülke arasında sık sık görüş alışverişi yapıldığını ve Pakistan-Afganistan, NATO, BM Güvenlik Konseyi ve Orta Doğu gibi çeşitli alanlarda ortak siyasetler oluşturulduğunu kaydetti.

Jeffrey, Türkiye’nin İran ve Suriye’ye yönelik politikalarının sorulması üzerine, Türkiye ile ABD arasında konulara zaman zaman farklı bakılabildiği ve bu nedenle sorunlar yaşanabildiğini ancak bunun normal olduğunu söyleyerek, ABD ile İngiltere arasında bile bazı sorunlar olabildiğini kaydetti.

“Yollarımız biraz farklı ama bu önemli değil çünkü son zamanlarda biz de Suriye ile daha yoğun bir şekilde görüşmeye başladık” diyen Büyükelçi, İran konusunda ise durumun biraz daha karışık olduğunu çünkü arada hala nükleer sırlar konusunda sorunlar bulunduğunu ifade etti. Jeffrey, ABD Başkanı Obama’nın 4 gün önce İran halkına bir mesaj göndererek, İran ile iyi ilişkiler istediklerini söylediğini hatırlattı ve Obama’nın bu mesajda “30 senedir biz İran’ın ne istemediğini biliyoruz ama ne istediğini bilmiyoruz” dediğini aktardı.

Türkiye ile İran arasındaki ikili ilişkilerin ABD’yi rahatsız edip etmediğinin sorulmasına karşılık da Jeffrey, “Rahatsız etmiyor tabii olabilir ama mesela İran konusunda bekliyoruz ki; Türkiye ile İran ilişkileri BM kararları çerçevesinde ve bu kararlarla tutarlı şekilde devam etsin” dedi.

IRAK VE DEMOKRATİK AÇILIM

ABD’nin Irak’tan çekilmesi ile ilgili soruya karşılık da Büyükelçi Jeffrey, Irak’ta istikrarın bütün bölge için çok yararlı olacağını belirterek, bu nedenle herkesin daha istikrarlı bir Irak istediğini ve Türkiye ile bu amaç doğrultusunda çok yakın çalıştıklarını söyledi.

Türkiye’nin Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetim ile ilişkilerinin düzeldiğinin anımsatılmasına karşılık Jeffrey, “ABD hem Türkiye’nin hem Irak’ın toprak bütünlüğünü yüzde yüz destekliyor ve destekleyecek” diyerek, BM Güvenlik Konseyi’nin 2004 yılında aldığı kararla Irak’ın federal, demokratik, birleşmiş ve çoğulcu bir ülke olduğunu bildirdi. Jeffrey, “Herhangi bir bağımsız bölgeyi desteklemiyoruz, bağımsız ve birleşmiş bir Irak’ı destekliyoruz” diye konuştu.

Büyükelçi Jeffrey, terör örgütü PKK’nın son açılım çerçevesinde tasfiye edilip edilmeyeceğinin sorulması üzerine, ABD’nin bu konuda bazı ilkeleri olduğunu belirterek, ilk ilkeyi ABD’nin Irak ve Türkiye’nin toprak bütünlüğünü desteklemesi, ikincisini de PKK’yı terör örgütü kabul etmeleri olarak sıraladı. Jeffrey, bu çerçevede terör örgütü PKK ile çeşitli alanlarda mücadele için Türkiye ile birlikte çalıştıklarını söyleyerek, terörle mücadele ve demokratik açılım konularında şunları kaydetti:

“Biz yabancı bir ülke olduğumuz için hiçbir rol oynamıyoruz ve oynamamız da gerekmiyor, çünkü bu bir iç siyaset konusu. Hiçbir zaman Türkiye herhangi bir ABD planını izlemedi. Çünkü Türkiye çok büyük ve bağımsız bir ülke, kendisi yapabilir, biz sadece zaman zaman destek veriyoruz, bir ABD planı söz konusu değil.”

BİR CEVAP BIRAK

9 + twelve =