ABD, Rusya uçağını vurmadı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry iki Su-24 Rus savaş uçağının geçtiğimiz pazartesi günü Baltık Denizi’nde uluslararası sularda, ABD güdümlü füze destroyeri “USS Donald Cook”u teğet geçmesini kınadı.

Rus savaş uçaklarının, “USS Donald Cook” savaş gemisinin birkaç metre üzerinden 10’dan fazla yakın uçuş yapmasını sert dille eleştiren Kerry, “Provokatif ve tehlikeli uçuşlardı. Angajman kurallarına göre Rus savaş uçaklarını vurma hakkımız vardı” dedi.

“Bu son derece ciddi bir konu ve ABD’nin açık denizlerde tacize müsamaha etmeyeceğinin anlaşılması gerekir” diyen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry bu tür davranışların tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini ve bir daha tekrarlanmaması gerektiğini Rusya’ya anlattıklarını söyledi.

ABD, Su-24 savaş uçaklarından birinin, “USS Donald Cook” savaş gemisine 9 metre kadar yaklaştığını ve geminin etrafında girdaplar oluştuğunu açıklamıştı.

Tacizin ertesi günü ise KA-27 tipi Rus helikopteri ABD savaş gemisi etrafında yeniden yakın uçuş gerçekleştirmişti.

Rus jetlerinin bu eylemleri, denizde tehlikeli kazaların engellenmesini öngören ve 1970’lerde imzalanan bir anlaşmayı ihlal anlamı taşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.