‘ABD Suriye’de tampona hayır diyecek’

Daily Telegraph Fransa’nın güvenli bölge fikrine destek verdiğini, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da Halep’in Esad rejiminin eline geçmesi halinde iki ila üç milyon mültecinin Türkiye’ye gitmesinden korkulduğu yönündeki sözlerini hatırlatıyor.

Ancak Washington’da verilen bir brifingde üst düzey Beyaz Saray yetkililerinin “Bildiğiniz gibi Türk hükümeti uzun süredir uçuşa yasak bölge ve tampon bölge fikrini savunuyor. Bu yeni bir fikir değil. Türkiye’yle bölgede güvenliği nasıl geliştirebileceğimizi görüşmeye devam ediyoruz, ancak bu aşamada uçuşa yasak bölge ya da tampon bölge düşünmüyoruz” dediği aktarılıyor.

Halep’te ‘kader savaşı’

Öte yandan Financial Times’ın dünya haberleri sayfalarında da Halep’teki durumu ele alan bir izlenim yazısı dikkat çekiyor. Haberde radikal İslamcı örgütlerden, batı destekli ılımlı muhaliflere Suriyeli isyancı güçlerin Halep uğruna bir ‘kader savaşı’ verdiği anlatılıyor.

5 bin kişilik Ceyş el Mücahidin adlı grubun lideri Ebu Huzeyfe gazeteye yaptığı açıklamada, “Bizimle, rejim güçleri arasındaki çizgi bir ila iki kilometre. Yolu ya biz keseceğiz, ya da rejim. Bizim için Halep bir kader savaşı. Rejim başarılı olursa devrimi yok edecek” diyor.

Financial Times Muhabirine Gaziantep’teki ofislerinde açıklama yapan Ceyş el Mücahidin liderleri Batılı güçlerin IŞİD’E yaptığı hava saldırılarının rejim güçlerinin muhaliflere saldırabilmesini sağladığını ve ABD’yle bağlantılarının Suriyeliler arasındaki itibarlarına darbe vurduğunu anlatıyor.

Ebu Emin kod adlı grup lideri “İnsanlarımızın gözünde işbirlikçilere dönüştük. Paralı askerler gibi görünüyoruz” diyor. Ebu Emin ayrıca “IŞİD’e karşı savaşla tükenmeyi ve rejimle savaşmama izin verilmemesini kabul etmiyorum. Bu nedenle dürüst olmak gerekirse IŞİD’le savaşı dondurduk. Bölgesel bir savaşın yakıtı olmayı reddediyoruz” diye de ekliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here