ABD Türkiye’deki İran gazına karşı

ABD Dışişleri Bakanlığı, müttefik ve dost ülkelere, İran gazı yerine alternatiflere yönelmeleri telkininde bulunduğunu belirtti.

Senato Bankacılık Komitesindeki oturumda Dışişleri Bakanlığının üç numaralı yetkilisi olan Bakan Yardımcısı Nick Burns ifade verirken, Demokrat senatör Jack Reed, “Türkiye, hala İran’dan doğrudan gaz alıyor mu?” diye sordu. Burns’un, “sanıyorum öyle” yanıtını vermesinin ardından senatör Reed, “Bu NATO
müttefikimizi bunu yapmaması için ikna yönünde bir çaba var mı?” sorusunu yöneltti.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Burns, “Bazı müttefiklerimiz ki Türkiye bunların önde gelenlerinden biri ve ortağımız Hindistan, İran ile uzun vadeli petrol ve gaz ilişkisi içinde. Biz de gelecek için başka alternatifler bulunduğunu anlatmaya çalışıyoruz” dedi.

Burns, Pakistan, Hindistan ve Afganistan’ın, İran yerine Kazakistan’a yönelebileceğini belirtirken, Türkiye için özel bir alternatiften bahsetmedi.

Nick Burns, “Biz, İran’ın enerjisine bağımlılıktan sistematik biçimde uzaklaşılması yönünde hareket sağlamaya çalışıyoruz. Ancak ülkelerin enerjiye bağımlı olduğu bir
Cumhuriyetçi senatör Wayne Allard ise İran’ın, topraklarından geçen boru hatlarıyla Türkmenistan’ın gazını Türkiye’ye iletip iletmediğini sordu.   Burns, bunu bilmediğini, ancak araştıracağını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.