ABD ve AB’den Rusya’ya yaptırımlar arttı

Dün Avrupa Birliği (AB) ve ABD, Ukrayna’daki ayrılıkçılara destek verdiği gerekçesiyle Rusya’ya yönelik yaptırımlarını genişletme kararı almıştı.

ABD ve AB’nin yeni yaptırımlarıyla Rus ekonomisinin ‘daha büyük bir darbe alacağını’ ifade eden Obama, Rusya’nın ihracat kredisini de askıya aldıklarını duyurdu.

Obama, “Rusya bu yoldan gitmeye devam ederse, bunun Rusya’ya maliyeti de artmaya devam edecek” dedi.

Rusya’nın enerji sektörüne yönelik ihracata da kısıtlamalar getirildiğini belirten Obama şöyle devam etti:

“Daha çok Rus bankalarına ve savunma sanayii şirketlerine yönelik yaptırımları genişletiyoruz. Rusya’ya ihracatı teşvik eden kredileri ve Rusya’daki ekonomik gelişim için sağlanan finansmanı resmi olarak askıya alıyoruz. Aynı zamanda, Rusya’ya yönelik uyguladığımız yaptırımlara AB de katılıyor. Bu, bugüne kadar görülmüş en geniş ve en önemli yaptırım kararıdır.”

AB’nin yaptırım kararını takip eden ABD’de Hazine’den yapılan açıklamada hedeflenen Rus bankaları arasında ülkenin en büyük finans kuruluşlarından birisi olan VTB’nin yanı sıra, Bank of Moscow ve tarım işöilerine kredi kolaylığı sağlayan Rosselkhozbankolduğu belirtildi.

‘Soğuk Savaş değil’

Bir gazetecinin ‘yaptırımları genişletme kararının yeni bir Soğuk Savaş anlamına mı geldiği’ yönündeki sorusuna da Obama şu yanıtı verdi:

“Bu yeni bir Soğuk Savaş değil. Ukrayna’nın kendi yolundan gidebileceğini görmek istemeyen Rusya’ya özgü bir mesele. Ukrayna Devlet Başkanı Proşenko’yu, Ukrayna halkını dinlerseniz, Rusya ile iyi ilişkiler kurmak istediklerini söylediklerini görürsünüz. Onların kabul etmedikleri mesele, Rusya’nın, Ukrayna içinde korkunç yıkıcı faaliyetlerde bulunan ayrılıkçıları silahlandırması ve dolayısıyla Ukrayna’nın kendi kendini barışçıl şekilde yönetme yetisini görmezden gelmesidir.”

AB’den yapılan açıklamada da, Rusya’nın Ukrayna’yı istikrarsızlaştıracağı için ‘ağır bir bedel” ödeyeceği ve daha fazla tecrit edileceği belirtilmişti.

Yeni yaptırımlar uyarınca AB üyesi 28 ülke gelecekte Rusya’ya silah satmayacak, petrol ve gaz sektörlerinde kullanılan bazı teknolojilerin kullanımı kısıtlanacak, bazı Rus bankaları da Avrupa’da finans sektöründen dışlanacak.

AB ayrıca, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın çevresinde olup da, seyahat yasağı koyduğu ve mal varlıklarını dondurduğu kişilerin sayısını da artırma kararı aldı. Bu kişilerin nihai listesi yarın açıklanacak.

Hemen yürürlüğe girecek kararlar, AB’nin bugüne dek Rusya’ya uyguladığı yaptırımların “en ağırı” olarak görülüyor.

Merkel: Yaptırımlar kaçınılmazdıAlmanya Başbakanı Angela Merkel, AB’nin Rusya’ya yönelik son yaptırımları için “Bugünkü karar kaçınılmazdı” yorumunu yaptı.

Merkel Rusya’ya, Ukrayna’daki “krizi artırmak yerine sorunun çözümü için işbirliği yapma” çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Rusya’nın hala Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçıları silahlandırdığını ve bu ülkede şiddetin son bulmasını istediğine dair bir kanıt olmadığını söyledi.

Rusya’ya yönelik yaptırım baskıları, Malezya Hava Yolları’na ait bir uçağın yaklaşık iki hafta önce Ukrayna’nın doğusunda düşmesinin ardından artmıştı. Olayda uçaktaki 298 kişi hayatını kaybetmişti.

Batılı ülkeler, uçağı Rusya yanlısı ayrılıkçıların Moskova’dan tedari ettikleri bir füze ile düşürdükleri görüşünde.

Rusya ise bu iddiayı reddediyor.

BBC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.