ABD ve İngiltere, Afrika’da anlaştı

Beyaz Saray Sözcüsü Scott McClennan’ın verdiği bilgiye göre, ABD Başkanı George Bush ile İngiltere Başbakanı Tony Blair’in bu hafta Washington’da ele aldığı, yoksul ülkelerin borçlarının silinmesi ilke kararının, Londra’da yapılacak sanayileşmiş devletler grubu G8’in maliye bakanlarının toplantısında ele alınacak. 

Yoksul ülkelerin kredi borçlarının yüzde 100 silinmesi planı, Afrika Kalkınma Bankası, Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu İMF’nin ortak katkısıyla uygulanacak. 

Beyaz Saray Sözcüsü, 18 ülke dışındaki devletlerin de borçtan kurtulmalarının ”devlet yönetim reformuyla, yolsuzlukların giderilmesi ve IMF ekonomi programına tam uyuma bağlı olduğunu” kaydetti.

İLGİLİ HABER:

– Gordon Afrika’da ısrarlı
– Bush ‘G-8’in Afrika yardımına karşı
– Borç silinmesinde ‘ilke anlaşması’

İLGİLİ KÖŞE YAZISI: İNGİLTERE’DEN Doc. Dr. GÜN GÜNGÖR / Sen ne şekersin!

AÇIK GAZETE: Zenginlerin yoksullardan alamadıkları borçları silerek ‘yardımsever’ görünmeleri akıllıca bir taktik…

İngiltere, Uzak Doğu’daki  fason üretimini Afrika’ya kaydırma stratejisi izlemeye başladı. Özellikle Güney Asya Depremi’ndeki büyük yıkımı “telef olmuş ucuz işçiler” gözüyle değerlendirerek Afrika hesaplarını yapıyor.

Maliye Bakanı Gordon Brown, geçen aylarda fason üretimi küresel bağlamda yaygınlaştırmak ve tüketim gücü kazanacak yeni pazarlara Afrika’nın katılması için  Afrika ülkelerine resmi bir gezi düzenlemişti. Şimdi de Afrika Marshall Planı ile, Afrika’yı fason üretim yapabilecek konuma getirmek için gereken masrafları IMF’deki altın rezervleri ve G-8’lerden karşılamak istiyor.

İngiltere, yıllarca sömürüp dillerini bile unutturduğu Afrika’da teknik okullar açarak yeni ekonomik düzene entegre olması için yaptığı alt yapı yardımını, “yoksul Afrika’ya yardım ediyoruz” diyerek kamuoyuna sunuyor. Ne yazık ki bağımsızlığı ile tanınan BBC’de bu bu manipule haberleri dünya komuoyuna hükümetin istedigi gibi yayıyor…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.