AB’den 60 milyar Avro yardım bekliyor

Polonya hükümeti, yapılan yardımların az olduğu gerekçesiyle kabul edilen AB bütçesini eleştirmis ve yardımların kesintiye arttırılmasını istemişti.

Öte yandan Polonya’ya yapılacak 60 milyar Avro tutarındaki yardımın, bütçeden aslan payı alan Fransa, İspanya, Yunanistan ve Portekiz’de tepiklere yol açması bekleniyor.

AB gözlemcileri, AB üyeliği gerçekleşen  fakir ülkelerden biri olarak değerlendirilen Polonya’da, gelişim ve yenilenmenin çabuk sağlanması için AB bütçesinden daha fazla yardım alması gerektiğini düşünuyorlar.

Gectiğimiz yıllarda AB bütcesinden yapılan yardımları düzensiz ve gereksiz yerlere harcamakla suçlanan Polonya, yapılan yardımların bir bölümünü iade etmek zorunda kalmış ve buna karsilik AB Butce Komisyonu, gelecek 7 yılın ardından oluşturulacak yeni AB bütceden Polonya’ya önceden planlanandan 10 milyar Avro daha az yardım yapılacağını açıklamıştı. Açıklamada; AB’nin 2007 ve 2013 bütcesinden  oldukça etkili kesintilerin yapılmasınında söz konusu olduğuda önceden ifade edilmişti.

AB bütçesinden yapılan yardımların yol yapımı, kirli suların temizlenmesi için tesisler kurulması, içme suyunun iyileştirilmesi ve işsizlik gibi sorunların giderilmesi amacıyla kullanılması gerekiyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.