AB’den içki bandrollarına itiraz

24 Temmuz’da uygulamaya giren yeni sistem ile Türkiye’de üretilen sigaralar ile yerli ve yabancı alkollü içkilere bandrollü satış zorunluluğu getirildi. Ancak, yeni sistemle ilgili süreç işlerken AB’den Türkiye’ye, alkollü içkilerdeki bandrol uygulamasının gerek Birlik normlarına, gerekse Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırı olduğu uyarısı geldi.


Bu uyarının ardından taraflar arasında görüşmeler yapıldı ve konu masaya yatırıldı. Görüşmelerde, Maliye Bakanlığı yetkilileri, AB tarafına, sigarada bandrol uygulamasının zaten var olduğunu hatırlatarak, ”Türkiye’de ciddi oranda kaçak sigara ve içki sorunu var. Bu hem haksız rekabet yaratıyor hem vatandaşın sağlığını tehdit ediyor hem de büyük bir vergi kaybına neden oluyor. Biz, Bandrollü Ürün İzleme Sistemi ile sektörü kayıt altına almak ve bu alandaki sorunları gidermek istiyoruz” açıklamasını yaptı.


Ancak bu temasların ardından AB tarafı ve yurt içindeki firmaların talepleri doğrultusunda, bandrol uygulamasına yönelik yeni bir Tebliğ yayımlandı ve uygulamaya esneklik getirildi.


Maliye Bakanlığı, daha sonra yeni sistemle ilgili hazırlıklarını tamamladı ve 24 Temmuz’da Bandrollü Ürün İzleme Sistemini resmen devreye sokuldu.


Sistem hayata geçirilirken, AB’den uygulamaya ilişkin yeni bir başvuru oldu. AB üyesi ülkelerdeki alkollü içki üreticilerinin lobi faaliyetleri sonucunda gerçekleştiği sanılan bu başvuruda, teknik sorunlar çözülmeden bandrol uygulamasına gidilmesinin sıkıntı yaratacağı ifade edilerek, söz konusu uygulamanın alkollü içkilerde bir süre ertelenmesi istendi.


AB başvurusunda, uygulamanın Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırı olduğu iddiaları da yinelendi.


Maliye Bakanlığı, gerek AB’den gelen bu talep, gerekse yerli firmaların stoklarındaki ürünlere bandrol yapıştırılması için ek süreye ihtiyaçları olduğu yolundaki bildirimleri üzerine alkollü içkilerde firmalara 5 Kasım’a kadar geçiş süreci tanınması yönünde karar aldı.


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.