ABD’ye bir başağrısı daha: Bolivya

Sayım işlemlerinin bitmemiş olmasına rağmen Jorge “Tuto” Quiroga’nın yaklaşık seçim sonuçları belli olurken Evo Morales’in zaferini kabul ederek çekilmesinden sonra La Paz’dan verdiği demeçde tüm Bolivyalıları kutlayarak” bu demokratik seçimler tüm dünyaya Bolivya’nın yenilmeden ve bozulmadan yeni bir ülke yaratma isteğinde olduğunu gösterdi” dedi.

Latin Amerika’nın en fakir ülkesi olan Bolivya’da  devlet başkanı olacak olan   liseden terk lama çobanı Evo Morales, duygusallığını gizlemeden gözlerinde yaşlarla yaptığı ilk açıklamada “Artık nefret ve aşağılanma bitti. Quechualılar ve Aymaralılar ilk kez devlet başkanı oluyoruz” dedi.

3.6 milyon seçmen Pazar sabahı saat 8.00(12.00 GMT)’den, akşam saat 18.00(22.GMT)’ye kadar devlet başkanı ve yardımcısını, 130 milletvekili, 27 senatör ve 9 eyalet başkanını seçmek üzere oy verdi. Hızlı sayım işlemleri yapan özel ajanslara göre oyların yaklaşık  yüzde 50.5’inin Evo Morales’e, yüzde  33.2sinin Quiroga’ya,  gideceği açıklandı. Zaten, en önemli rakibi Quiroga’nın çekilmesiyle seçim galibiyeti onaylanan 46 yaşındaki yerli liderin devlet başkanlığı 22 Ocak’ta resmileşecek.

Washington’a göre, ABD’nin  Bolivya’da sürdürdüğü uyuşturucu karşıtı hareketin birinci düşmanı olarak nitelenen ve koka üretimini serbest bırakacağını, ülkenin en önemli doğal zenginliği petrol ve ürünlerini tekelleştireceğini  söyleyen Aymara yerlisi Evo Morales’in galibiyeti, Kolombiya ve Peru’dan sonra üçüncü kokain üreticisi olan Bolivya’da ekonomik akışı ve ABD’den alacağı desteği tehlikeye sokacak!  

ABD’nin Evo Morales’i  “Chavez’in hayaleti” olarak görmesine karşın, Morales, Fidel Castro ve Hugo Chavez’in sempatizanı olduğunu ancak kuracağı hükümetin hiçbir modeli taklit etmeyeceğini ve tamamen Bolivyalı olacağını söylüyor. Özel mülkiyete, dış yatırıma ve hukuki güvenliğe saygı göstereceğini söyleyen Morales, Amerika ile ilişkilerine de aynı tutumla yaklaşacağını söylüyor.

Bolivya,1,098,580km2lik bir alanda Aymara, Quechua ve Guarani yerlilerinden ve nüfusun 1/3ünü oluşturan ispanyol melezlerinden oluşan 9.4 milyonluk bir nüfusa sahip. Resmi olarak 3 dili var: ıspanyolca, Aymara ve Quechua dilleri. La Paz, 3.600m. ile Amerikaların en yüksek rakımı olan başkenti. Gü! ney Amerikanın en fakir ülkesi olmasına rağmen petrol rezervleri en zengin olan ikinci ülkesi. Nüfusun yüzde 63’ü fakirlik sınırında yaşarken, çalışan nüfusun yarısı  saatte 1 dolar kazanıyor. Dünya bankasının değerlendirmesine göre kişi başına düşen yıllık gelir miktarı 960dolar.

Bolivya ismini 1825’de, İspanyol sömürgelere karşı direnen bir özgürlük savaşçısı olan Simon Bolivar’dan alıyor. Bağımsızlıklarını kazandıkları 1825 tarihine kadar Bolivya, ıspanyanın gümüş gereksinimini sağlayan en önemli ülkelerden bir tanesiydi.  Ülke tarihinde tam 190 darbe yaşanıyor ve 1983deki demokratik düzenlemelere kadar dünyanın en çalkantılı ülkesi ünvanını taşıyor. Son üç yılda iki ayrı devlet başkanı değiştiren Bolivya, tarihi boyunca idareci beyaz elit ve nüfusun çoğunluğunu oluşturan yerliler arasında yoğun çatışmalar ve sokak hareketlerine sahne olmuştu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.