AB’nin ödediği paralar bizim vergilerimiz

AB’nin ödediği paralar bizim vergilerimiz -hesap sormak hakkımız-

Son günlerde Kuzey Kıbrıs Medyası’nda AB tarafından Kuzey Kıbrıs’a dağıtılan “paralar” ile ilgili listeler yayınlanmaya başladı. Milyonlarca Avro söz konusu olan.

Daha açık yazayım: örneğin biz Almanya’da vergi ödeyen yüzbinlerce Türkiye kökenli insanın alın teri var o paralarda. AB ülkelerinde ve de özellikle Almanya’da vergilerimizden kesilen paralar AB Fonları olarak dağıtılmaktalar. Bu paraların Yunanistan’da nasıl sorumsuzca “çarçur edildiğini” gördük. Türkiye’de de her zaman “sorumlu” bir şekilde kullanılmadığı bilinmekte. KKTC’de son günlerde bazı gazeteler tarafından kamuoyuna açıklanan listeler de bu paraların özellikle Kuzey Kıbrıs’ta AB’nin normlarına ve de en önemlisi kriterlerine uygun dağıtılmadığı şüphesine neden olmakta.

Bu biz AB vatandaşı Türkler için çok hassas bir konu.

İlk önce kendi yaşamımız açısından. Dünya genelindeki ekonomik kriz nedeniyle örneğin Almanya’daki günlük yaşamımızda bir çok kesinti ile başa çıkmak zorundayız. Anaokullarına giden çocuklarımız için eskisine kıyasla daha çok para harcıyoruz. Sağlık alanında ödediğimiz paylar sürekli artmakta. Benzine daha fazla vergi ödüyoruz. Artık araçlarımızı daha uzun süreli kullanıyoruz. Beyaz eşyalarımızın yaşam süresinin uzamasına özen gösteriyoruz. Lokantada, sinemada, tiyatroda yaptığımız harcamalar eskiye göre değişti. Tatile eskisi kadar sık çıkamıyoruz. Türkiye’ye akrabalarımıza yolladığımız destek paraları azaldı. Yaşamakta olduğumuz kasabalarda ve kentlerde yollarımız eskisi gibi çabuk tamir edilmiyor. Ve daha bir çok kısıtlama ile yaşamaya alışmaya çalışmaktayız. Ancak ne olursa olsun vergilerimiz ödemeye devam ediyoruz. Daha az kazansak da AB denilen çatıyı Almanya olarak sırtımızda taşıyoruz. Almanya’nın AB’ye verdiği yıllık miktarlar olmazsa AB Fonları da şimdiki gibi olamaz. Yani biz Almanya vatandaşları ve Almanya’daki Türkler olarak vergilerimizle AB’yi ayakta tutmaktayız.

Bu nedenle de vergilerimizin nasıl harcandığı bizi çok ilgilendiriyor.

Hatta bizzat AB karşıtlığı ile nam salmış ve belki de şahsım hakkında da en “asılsız” iddiaları dile getirmiş bir gazetede yayınlanan listeler ve miktarlar okuduğumuzda “acaba?” sorusuna neden oldukları için bizi ayrıca çok “üzüyor”. AB örnek olmalı diyen bizler eğer her zaman karşısında mücadele verdiğimiz “yolsuzluk ve kayırma” alanlarında “fire” verecek olursak AB’nin inandırıcılığına da en büyük darbeyi indirmiş oluruz. 1998 ve 2004 yılları arasında AP üyeliği yapmış ve bu sürenin neredeyse tamamını üyesi olduğu Alman Meclis Grubu’nun İç İşleri ve Adalet Politikaları sözcüsü olarak yaşamış ve de 2,5 yıl boyunca AP İçişleri Komisyonu Bütçe Raportörü olarak sorumluluk taşımış bir politikacı olarak Kuzey Kıbrıs’a olan yakınlığım da bilindiğinden çok daha fazla sorumluluk duymaktayım. Çünkü bir yandan haklı olarak bu listeler doğru ise dağıtılan paraların hangi kriterlerle dağıtıdığını vergileri ödeyenlerin bilme hakkı var. Diğer yandan da eğer bir “kayırma” var ise bunun bir de bize politik zararı olacak ki bu en kötüsü. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs karşıtları bu listeleri alıp AP nezdinde hem komisyona soru önergeleri vererek hem de yetkili komisyonda konu yaparak aleyhimize propaganda yapma şansı bulacaklar. AB’de yaşamakta olan insanların haklı olarak vergi paralarıyla ilgili hassasiyetlerini istismar ederek Türkiye ve KKTC düşmanlığı yapmaları hiç zor olmayacaktır.

Bu nedenle bir gazeteden alıntı yaptığım aşağıdaki listenin ve diğer kamuoyuna açıklanan tüm belgelerin AP tarafından araştırılıp şeffaf bir şekilde kamuoyunun sonuçlardan haberdar edilmesi zorunludur. Ben Alman milletvekili arkadaşlarıma listeyi iletip bu konuda üzerlerine düşeni yapmalarını rica edeceğim. Bu listede eminim ki çok sayıda kişi ya da kurum hak ettikleri için bu destekleri almışlardır. Ancak onların da önyargılar nedeniyle şüpheli konumda olmamasını sağlamak için de konunun üstüne gitmek gerekiyor. İşte listelerden biri:

“Birinci Medya Grubu: 162 bin 897 Euro
Hasan Onalt Sanayi Ltd: 202 bin 860 Euro
Kıbrıs Narenciye Üreticileri Birliği: 143 bin Euro
Narenciye Üreticileri Birliği: 135 bin 765 Euro
Yöneticiler Derneği: 210 bin 725 Euro
Management Centre: 430 bin 436 Euro
İş Kadınları Derneği: 346 bin 814 Euro
Lefke ve Çevre Köyleri Derneği: 116 bin 325 Euro
Halk Sanatları Vakfı: 311 bin 773 Euro
Kalkanlı Yardımlaşma Vakfı: 74 bin 430 Euro
Ortopedik Özürlüler Derneği: 329 bin 975 Euro
İskele Boğaz Balıkçıları Birliği: 267 bin 212 Euro
Luricina Yaşıyor Derneği: 95 bin Euro
Serdarlı Sağlık ve Kültür Derneği: 85 bin 998 Euro
Karpaz Kilise Komitesi: 99 bin Euro
Balıkçılar Birliği: 668 bin 214 Euro
KAYAD: 273 bin 379 Euro
Dilekkaya Aydın Spor Kulübü: 100 bin Euro
Yeşilırmak-Yedidalga Üreticiler Birliği: 71 bin 114 Euro
İpek Koza Lapta Koruma Derneği: 100 bin Euro
Meriç Kültür Ocağı: 98 bin Euro
Taş Ocakları Vakfı: 49 bin 100 Euro
Bilgisayar Mühendisleri Odası: 34 bin 030 Euro
Kıbrıs Türk Sanayi Odası: 50 bin Euro
Basın Emekçileri Sendikası: 28 bin 513 Euro
Elektrik Müteahhitleri Birliği: 41 bin 073 Euro
Kıbrıs Türk Restorancılar Birliği: 37 bin 989 Euro
KTMMOB: 277 bin 790 Euro
Emel Kişi Kafe (Girne): 49 bin 500 Euro
Tarih Araştırmaları Derneği: 81 bin 520 Euro
Gençlik Merkezi: 196 bin 401 Euro
Uluslar arası Politikalar Merkezi: 142 bin 784 Euro
Çatalköy’ü Geliştirme Derneği: 41 bin 601 Euro
Büyükkonuk Eko-Turizm Derneği: 85 bin 058 Euro
Akova Kadınlar Derneği: 96 bin 931 Euro
Üniversiteli Kadınlar Derneği: 100 bin Euro
Enerji Profesyonelleri Derneği: 80 bin 468 Euro
Azınlık Hakları Grubu: 197 bin 313 Euro
Mağusa Denizciler Birliği: 74 bin 280 Euro
Yeşil Mağusa Derneği: 22 bin 305 Euro
Proje Araştırmaları Derneği: 89 bin 31 Euro
Mülteci Hakları Derneği: 83 bin 746 Euro
İnsan Hakları Vakfı: 91 bin 753 Euro
KTOEÖS: 93 bin 513 Euro
Mağusa Kültür Derneği: 94 bin 392 Euro
Kuşları Koruma Derneği: 136 bin 947 Euro
Akdeniz Avrupa Sanat Derneği: 164 bin 002 Euro
Biyologlar Derneği: 159 bin 061 Euro
Güzelyurt’u Geliştirme Derneği: 108 bin 981 Euro
Kıbrıs AB Derneği: 216 bin 576 Euro
Folk-Der: 71 bin Euro
Hayvanları Koruma Derneği: 49 bin 922 Euro
Esnaf ve Zanaatkarlar Odası: 32 bin 712 Euro
Dış Basın Birliği: 180 bin 240 Euro
Yeşil Barış Hareketi: 42 bin 944 Euro
Sennaroğlu Ltd: 73 bin 600 Euro” (Alıntı kaynağı:Yeni Volkan Gazetesi/13.02.2010 ve benzeri açıklama Afrika Gazetesi’nde de var)

Bu liste ve diğerlerinin araştırılmasını ve kamuoyunun bu konuda bilgilendirilmesini sağlamayı AB’de aktif konumda olan bir politikacı olarak hem Almanya’daki seçmenlerime, hem Kuzey Kıbrıs için her zaman desteğe hazır ama KKTC’de bu konuda yapılacak her hata nedeniyle de Almanya’da bir Türk olarak sorun yaşayacak Türkiye kökenli Almanyalılara ve hem de Kuzey Kıbrıs’ın ve Türkiye’nin AB’de hak ettiği yeri alması için mücadele veren Kıbrıslı ve Türkiyelilere karşı bir sorumluluk olarak değerlendirmekteyim. Özellikle Kıbrıs ve Kuzey Kıbrıs konusunda sorumluluk taşıyan AB memurlarının da eğer gerekirse hesap vermeleri kaçınılmaz olmalıdır. Bu konuda AB kurumlarına yönelik yolsuzlukla mücadele birimi OLAF’a da görev düştüğü inancındayım.

AB ne kadar şeffaf, ne kadar demokratik ve ne kadar yolsuzluklardan uzak olduğunu kanıtladığı oranda cazip olacaktır!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.