‘Ağca’nın sır taşıdığına inanmıyorum’

Andreotti, Ağca’nın tahliyesiyle ilgili olarak İtalyan Sky televizyonunda yayımlanan demecinde, ”Ne Ağca’nın sır taşıdığına inanıyorum, ne de Bulgar parmağına” dedi.

İtalya’nın deneyimli politikacısı Andreotti, suikast girişiminin asıl mimarlarının Bulgarlar olduğu yönünde, halen parlamenterlik yapan emekli yargıç Ferdinando Imposimato başta olmak üzere, bazı kişilerin iddialarını inandırıcı bulmadığını belirterek, şöyle konuştu:

”Papa 2. Jean Paul’e suikast girişimi hakkında Ağca’nın belirli sırlar taşıdığını sanmıyorum. Yargıç Imposimato gibi kişiler buna inansalar da, ben aynı kanaatte değilim. Olayın ardında Bulgarların bulunduğuna dair bir sürü süslü hikaye yazılabilir, ama bu konuda hukuki değer taşıyacak bir ön çalışma bile kaleme alınamaz.”

Andreotti, Polonyalı 2. Jean Paul’ün papalık tahtına oturmadan önce Karol Wojtyla adıyla başpiskoposluk yaptığı dönemde de Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği tarafından bir tehdit olarak algılandığının ise gerçek olduğunu belirterek, ”Sovyet yetkililer Wojtyla’yı başpiskopos olduğu dönemde de bir tehdit olarak görüyorlardı ve kendilerine göre haklıydılar” diye konuştu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.