‘Acaristanbul’da yargı kararının ötesi yok’

Pepe, Aykosan Sanayi Sitesi’nde düzenlenen “Olası Marmara Depremi’nin Sanayimize Etkileri ve Çevre Sorunu” konulu panelden önce basın mensuplarının Danıştay 6. Dairesinin, Beykoz Belediyesinin Acaristanbul’a verdiği yapı ruhsatının iptaline ilişkin yerel mahkeme kararını onaması hakkındaki sorularını yanıtladı.


Bakan Pepe, Danıştay 6. Dairesinin İstanbul’daki Acaristanbul projesiyle alakalı olarak son noktayı koyduğunu söyledi. İstanbul İdare Mahkemesi’nin konuya ilişkin olarak daha önceki ruhsat iptaliyle ilgili verdiği kararın Danıştaya gittiğini hatırlatan Pepe, bu sırada Beykoz Belediyesi encümeninin toplandığını ve bu toplantıda Danıştay kararının beklenmesine karar verildiğini söyledi.


Pepe, Danıştay 6. Dairesinin kararının Acaristanbul’la ilgili olarak son derece önemli bir karar olduğunu kaydederek, şunları söyledi:


“Bu karar verilmiştir. Artık bundan sonra top, Beykoz Belediyesi encümeni ve belediye başkanındadır. İmar Kanunu’ndan doğan görevlerini, yetkilerini, sorumluluklarını kullanacaklarını düşünüyorum. Çünkü, bu kesinleşmiş bir yargı kararıdır. Bu karar, herkesi, her kademedeki kişiyi bağlar. Yargı kararı, nihai karar olduğu için bundan ötesi yoktur”


ACARKENT


Bakan Pepe, Danıştayın Acarkent’le ilgili de bir kararı olduğu hatırlatılarak, bu kararı nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine de şöyle dedi:


“Danıştay kararını henüz yazılı olarak görmedim. Bu konuda özet bilgim var. Kararı görmeden Acarkent’le alakalı birşey söyleyemem ama şunu söylemekte fayda görüyorum. Bizim Acarkent’le alakalı Bakanlık olarak açtığımız dava vardı. ‘Danıştayın verdiği bu karar, Acarkent’le alakalı açmış olduğumuz davanın da ne kadar haklı olduğunu ortaya koyuyor.”


İLGİLİ HABERLER:


Danıştay’dan Acaristanbul’a kötü haber
‘Acaristanbul’da karar günü cuma…
‘Acaristanbul’ için yargıya gidiliyor…
Acaristanbul’a 7 gün inceleme
Acaristanbul villalarının kaderi yakında…
Beykoz’da ‘Acaristanbul’ protestosu…
‘Acaristan’ı 30 gün içinde yıkacağız’…
Özel ormanda yapılaşmaya yeni düzen…
Yalnız ağaçları değil vergiyi de kesmiş…


İLGİLİ KÖŞE:


Faruk Eskioğlu / Acarkent’in mürüvvetini Doğan Grubu da gördü 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.