İNGİLTERE… Adalete güven daha fazla nasıl sarsılır?

PAYLAŞ

söylüyor.

. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise, “ Böylesine alçak bir terör örgütü ben daha görmedim, duymadım” diyor ve ekliyor: “ Bunlar o kadar hain o kadar alçak o kadar karaktersiz o kadar omurgasız insanlar ki başaramadıkları darbeye dahi sahip çıkamıyorlar. Adam gibi çıkıp, ‘Biz yaptık; ama beceremedik’ erkekliğini gösteremiyorlar.”

Yeni Şafak yazarı Özlem Albayrak ise, “FETÖ örgütü üyeleri mahkemelerde umarsızca, utanmazca, ahlaksızca yalan söylüyor. Bu insanların örgütleri tehlikeye düştüğünde yapabileceklerinin bir sınırı, düşebilecekleri noktanın bir alt eşiği bulunmuyor.“ diye yakınıyor.

Tabii, söylediklerinde haklılık payı da var. Gülen hareketinin geçmişte sahte delilliler, yalan ve dolanla muhaliflerini hapislere tıktığını, sistemli bir şekilde kurumlara sızdığını yeni keşfetmedik.

Yıllarca ittifak içinde oldukları hükümet ortaklarından çok önce, bunları yazıp söyleyen, uyarıda bulunan bağımsız gazeteciler, akademisyenler, sağduyulu politikacılar vardı. Zamanında Gülenciler tarafından susturulamayanlarının çoğu, son bir yıl içinde hükümet tarafından susturuldu.

Şimdi, adaletle, insanların aklıyla alay edildiğinden yakınma sırası ülkenin yöneticileri ve yandaşlarında.

Ama bunu yaparken, adaleti daha fazla sarstıklarının, hukuku daha fazla çiğnediklerinin farkındalar mı acaba?

Yargı üzerinde tam denetim sağladıkları yetmiyormuş gibi, sürmekte olan davalara ilişkin yaptıkları açıklamalarla, adil yargının gerçekleşmesini de imkansız hale getiriyorlar.

Hukukun temel ilkesi ‘masumiyet karinesinin’ yani  bir suçtan dolayı kovuşturulan kişinin, suçluluğu mahkeme kararıyla sabit olmadıkça suçlu sayılamayacağının hatırlatılması mı gerekiyor kendilerine?

Sanığın masumiyetini ispatlamak zorunda olmadığını, suçun işlendiğinin şüpheye yer bırakmayacak şekilde ve delillerle kanıtlanması yükümlülüğünün savcılara ait  olduğunu  bilmemeleri gerçekten de mümkün mü?

Eğer neredeyse bir yıldır ve üstelik olağanüstü hal koşulları altında sürdürülen soruşturmalar sonucunda, hala sağlam deliller bulamadılarsa, davanın selameti, sanıkların ‘erkeklik göstermelerine’  kaldıysa,  vay halimize.

____________

Firdevs Robinson
Freelance journalist, commentator
http://www.firdevstalkturkey.com/
Firdevs.robinson@btinternet.com

CEVAP VER