“Adeviyye’ye müdahale olabilir”

Devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin göreve dönmesini talep eden Müslüman Kardeşler hareketi üyeleri, gösterileri sürdürmekte tıklayın kararlı.

Geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur’un ise orduya sivilleri tutuklama yetkisi verdiği belirtiliyor.

Kahire’deki BBC Orta Doğu muhabiri Jim Muir’e göre bu, Adeviyye Camisi etrafında kamp kuran Müslüman Kardeşler taraftarlarına müdahalenin habercisi olabilir.

Sina’da 10 militan öldürüldüİçişleri Bakanı Muhammed İbrahim, Adeviyye Meydanı’nın “kısa süre içinde” boşaltılacağını söylüyor.

Bu arada, Kahire’nin kuzeyindeki Kefr el-Zeyat ve Port Said kentlerinde Mursi taraftarları ile karşıtları arasındaki çatışmalarda 2 kişinin öldüğü belirtiliyor.

Resmi haber ajansı MENA, hafta sonu boyunca Sina Yarımadası’nda 10 İslamcı militanın ordu tarafından öldürüldüğünü kaydetti.

BBC’ye konuşan Mısır Dışişleri Bakanı Fehmi, ilerleme sağlanabilmesi için “kışkırtma ve şiddetin son bulması” gerektiğini söyledi.

Güvenlik güçlerinin onlarca kişinin hayatını kaybettiği Cumartesi günü çok sert davrandığı iddialarını yanıtlayan Fehmi, “Her iki taraftan birbirine ateş açanlar olduğunda tabi ki kayıplar olur” dedi.

Mısır hükümeti ilk açıklamasında, güvenlik güçlerinin Cumartesi günü gerçek mermi sıktığı iddialarını reddederek, sadece biber gazı kullanıldığını öne sürmüştü.

Bu arada, El Ezher Camisi İmamı ve Geçici Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed el-Baradey, ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda, güvenlik güçlerini eleştirerek soruşturma açılmasını istedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de güvenlik güçlerinin müdahalesini kınayarak, ‘barışçıl toplantı ve ifade özgürlüğü’ haklarına saygı gösterilmesi çağrısı yaptı.

BBC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × 2 =