Açe’de kilise yakıldı, Papua’da cami basıldı

Kilise yakılır, Cami basılır, Aşure yasaklanır!
Yok birbirimizden farkımız!

Dünyada en kalabalık müslüman nüfusa sahip olması ve bunun yanında beş tane daha resmi dini bünyesinde barındırması ile tanınan ve bu çeşitlilikle hep övünen Endonezya’da bugünlerde din adına yaşananlar ülkenin çeşitlilik ilkesini “Unity in Diversty” lekelemek üzere!

13 Ekim’de tam da Muharrem ayının başladığı gün Açe’nin Sinkil bölgesinde bir kilise ateşe verilerek yakıldı.

Suka Makmur Köyü, Gunung Meriah mahallesi Huria Kristen kilisesinde meydana gelen yangında olayı çıkaran grup ile köylülerin kiliselerini korumaya çalışırken çatışması sonucunda 21 yaşındaki bir saldırgan öldü, üç saldırgan yaralandı. Saldırgan kalabalık grupta polisin ifadesine göre 500 ile 700 arasında kişi vardı.
Aynı bölgede 10 tane daha kilise bulunmaktaydı ve gelen tehdit ve istihbaratlar bütün kiliselerin yakılacağı yönündeydi.
Aslında polisin yakılan klise için önceden bir istihbarat aldığı ama gerekli güvenlik önlemlerini almadığı söylentiler arasındaydı.

Kilisenin yakılması ve saldırıların devam edeceği yönündeki haberler üzerine o bölgede yaşayan Hristiyan Halk korktu, çoğu kapısını kilitleyerek köyünü terk etti ve Kuzey Sumatra’da çeşitli köylere gitti, geçici olarak barınaklara yerleştiridi. Polisin verdiği bilgiye göre yaklaşık yedi bin kişi yerinden yurdundan oldu.

Yangını çıkaran saldırgan grubun Açeh-Sinkil İslamı Koruyan Genç Öğrenciler Örgütü olduğu ve kiliselerin yapım izni olmadığından aralarında anlaşmazlık olduğu buna tepki olarak yangını çıkardıkları anlaşıldı. Aslında inşaat izinleri bölgede yaşayan Hıristiyan halkın hakkını gözetmediği ve ortada onlar aleyhine bir adaletsizlik olduğu bilinmekteydi..

Olay üzerine Başkan Jokowi Twitter hesabından “ Arkasındaki sebep ne olursa olsun, özellikle dini inançlara saygısızlık içeren bu tür şiddet hareketleri ülkemizdeki farklılıkları öldürmeye yöneliktir, buna bir son verin” dedi.

Olaydan bir kaç gün sonra istihbarat olduğu halde güvenlik önemleri almada ihmali tesbit edilen Sinkil Polis Müdürü Budi Samekto görevden alındı.
Bölgede olağanüstü güvenlik önlemleri alınarak, yaklaşık on gün evinden uzak kalan halk yavaş yavaş evlerine dönmeye başladı.

Papua’nın intikamı mı?
Saldırıya sebep gösterilen, kiliselerin inşaat izni olmaması yalnızca bir bahane mi, yoksa yangının 17 Temmuz’da Papua ‘da Müslüman topluluğa ibadet esnasında Hristiyanlar tarafından gerçekleştirilen saldırının intikamı mı olduğu yönündeki tartışmalar sürüyor.

Gectiğimiz Ramazan bayramında ibadet esnasında Papua Tolikara’da Müslüman ve Hristiyan iki kabile arasında kavga çıkmış, sonuçta bir can kaybı olmuş, 1 cami ve birçok dükkan ciddi şekilde hasar görmüş ve 6 kişi yaralanmıştı.
Daha sonra iki kabile yetkililer tarafından barıştırılıp sorun tatlıya bağlanmıştı. Hatta uzlaşma sırasında Müslüman taraftan Ali Mochtar provoke edici saldırılara engel olmak amacıyla
bir mesaj vermiş “ Java ve Sumatra adalarındaki müslüman kardeşlerimiz intikam almayı kesinlikle düşünmesinler, biz sorunlarımızı çözdük aramızda anlaştık, şu anda olumlu bir ortamda bulunmaktayız” demişti.
Olayda hasar görenlere Başkan Jokowi maddi yardımda bulundu.

Aşure’ye yasak

Bilindiği üzere bir Muharrem orucu daha tamamlandı ve aşureler yenildi ya da yenilecek.
Halbuki gelen bilgilere göre Endonezya’nın bazı bölgelerinde Aşure kutlaması bile çok görülüp, kutlamalar yasaklanmış.
Bir taraftan Müslümanın diğer dinden olan Hristiyana, aynı zamanda Hristiyanın Müslümana eziyeti varken, diğer taraftan aynı din içinde diğer mezhebe ayrımcılık hiç bir yerde bitmiyor!

Jakarta’ya bir saat mesafede Batı Java’da yer alan, gelenlerin görmeden gitmediği Taman Safari’si ile ünlü Bogor’da Belediye Başkanı Bima Arya gönderdiği iç yazışma ile Aşure’ye ait her tür kutlama ve töreni yasakladığını bildirmiş.
Yazışmanın ortaya çıkmasından sonra Ulusal İnsan Hakları Komisyonu (Komnas-HAM) bu tutumun Anayasa ile güvence altına alınan din ve inanç özgürlüğüne aykırı olmasından dolayı
Belediye Başkanını topa tuttu ve bunu yaparken yalnız kalmadı!

Belediye Başkanının sebep olarak gösterdiği güvenlik gerekçesinin asılsız olduğunu, güvenliği sağlamanın kendisinin görevi olduğu ifade edildi. Bima’nın bölgesinde yaşayan halkın tarafını tutup destek olacağına böyle bir ayrım yapmasının hele ki demokrat olduğunu iddia eden bir kişiye yakışmadığı ileri sürüldü.

Aşure kutlamalarının Bandung Şehrinde çeşitli etkinliklerle güvenlik içinde gerçekleştirildiği haberi sevindirdi.

___________

Gulseren Tozkoparan Jordan
Jakarta/ Endonezya
Ekim 2015

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

14 − 8 =