“Ahmet’i anıp polisi kınayacağız”

Hatay’da ODTÜ direnişine destek vermek ve Suriye ile savaşa hayır demek için düzenlenen eylemde hayatını kaybeden 23 yaşındaki Ahmet Atakan için Türkiye’nin pek çok yerinde bu akşam için eylem kararı alındı.

İstanbul’da Taksim Dayanışması saat 19.00’da Taksim’de toplanma kararı alırken, twitter sayfasından çağrı yaptı:

“Ahmet Atakan vicdanlara sığmayacak bir şekilde, polis şiddetiyle katledildi. Ahmedimizi anmak için karanfillerimizle 19.00’da Taksim’deyiz.”

bianet’e konuşan Taksim Dayanışması’ndan İstanbul Şehir Plancıları Odası Başkanı Tayfun Kahraman, Ahmet Atakan’ın ölümü sonrası bu sabah acil olarak toplantı yaptıklarını ve hem Atakan’ı anmak hem de polis şiddetini kınamak amacıyla karanfillerle birlikte Taksim Meydanı’nda saat 19.00’da buluşma kararı aldıklarını söyledi.

“Bizim miting yapmak gibi bir talebimiz yok. Biz sadece buluşma ve basın açıklaması yapmak üzere orada olacağız.

“Diğer gruplar ya da forumların çağrılarıyla ilgili bizim bir inisiyatifimiz olamaz. O kendilerinin kararı. Tabii ki herkes istediği yerde özgürce barışçı gösterilerini yapmak üzere toplanabilir. Buna da hepimizin destek vermesi gerekir.”

Kadıköy’den destek

Diren Kadıköy grubu da twitter üzerinden saat 19.00’da Boğa’da buluşma ve Taksim’e yürüme kararı aldı.

“Her Yeri Antakya Her Yeri Direniş yapmaya 19.00’da Boğa’dan Taksim’e yürüyoruz! Bulunduğumuz her yer artık direniş alanıdır.”

Caferağa Dayanışması da saat 18.30’da Bahariye’de eski havuzda buluşarak 19.00’da Boğa’daki eyleme katılacak.

twitter’dan verilen mesajlarda Boğa’da toplanan kitlenin Taksim’e doğru yürüyüşe geçeceği duyuruldu. (EKN)

* İstanbul’un yanı sıra, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Çanakkale, Bursa, Kocaeli, Eskişehir, Çorum, Antep, Afyon, Trabzon, Balıkesir, Ayvalık, Bandırma, Gebze, Tarsus ve Bolu’da da anma etkinlikleri düzenlenecek. Ekin KARACA / İstanbul – BİA Haber Merkezi

İLGİLİ HABER: Hatay’da ODTÜ gerginliği: 1 ölü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here