Akademi okulları hakkında bilenmesi gerekenler

Akademi okulları hakkında bilenmesi gerekenler

0
PAYLAŞ

Umarım bu sorular yardımcı olur. Bu konuda sormak isteğiniz soruları bana email aracılığıyla ulastirabilirsiniz.

– Akademi okulu nedir?

– Akademi okulları yerel belediyelere ve topluma bağlı olmayan fakat ödenen vergiler ile kurulan ve finanse edilen okul modelidir. Akademi okullarının bir çoğu özel şirketlere ve kar amaçlı şirketler tarafından yönetilir. Okul hakkindaki tüm kararlar bu şirket ve kuruluş tarafında belirlenir.

– Eğer bir okul akademi olursa ilerde akademi statüsünden çıkabiliyor mu?

– Hayır, akademi olma kararı değiştirilemeyen bir karardır.

– Okula kabul edilme veya alınma konusunda değişiklikler olabilir mi?

– Akademi okullarına öğrenci alma ve yerleştirme konusundaki kriterleri kendi kendisi belirleyebiliyor. Hükümet akademilerin İngiltere genelinde kullanılan kriterleri uygulamalarını istiyor. Fakat şu ana kadar yapılan araştırmalarda görülen akademiler kendi bulundukları bölgeleri temsil etmedikleri – yane bulundukları bölge dışında sırf başarılı diye öğrenci seçebiliyor ve alabiliyorlar. Böyle olunca o bölgede okul yeri sıkıntısı yaşanabiliyor ve çocuklar başka bölgelere eğitim almak için gitmek zorunda kalabiliyor.

– Akademi durumu, özel eğitim ihtiyaçları (SEN) hükmü üzerinde nasıl bir etkisi var?

– Tüm akademi finansman anlaşmaları doğrultusunda SEN’li çocukların ihtiyaçlarını sağlanmasına ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmelidir. Bir akademinin SEN’li çocukların ihtiyaçlarını karşılamada, devlet okulları ile aynı tutumu sergilemesi gerekmektedir. Ancak elde edilen bilgilere göre akademilerde SEN’li öğrencş sayısı diğer devlet okullarına göre daha azdır. Devlet okullarında SEN’li öğrenci ortalaması %20’iken bu sayı Akademilerde ortalama %10’dadır. Buda akademi okulların kapısının SEN öğrencilere kapalı olduğu anlamına geliyor. Ek olarak Akademi okullarında okuldan atılan yada uzaklaştırılan öğrenci sayısı İngilteredeki diğer okullardan daha fazladır.

– Akademi okullarında çalışma koşulları nasıl? Ayrıca akademi okullarında çalışanların öğretmenlik diplomasi mejbur mu?

– Akademi okullarında öğretmenler için çalışma koşulları ve ücret konusu diğer devlet okullarına göre daha kaygı verici. Akademi modelindeki okullar özel bir kurum olarak geçtiği için öğretmenlerim ücret ve çalışma koşullarını kendisi belirleyebiliyor. Diğer devlet okulları bakanlık tarafından belirlenen çalışma koşulları ve ücretleri takip ederken akademilerin çoğu bunu görmezden geliyor. Bu durumda akademi okullarında öğretmen değişikli çok daha fazla oluyor. Normal devlet okullarında yıl sonunda ortalama 3-4 öğretmen ayrılırken, akademi okullarında bu sayı ortalama 10-15 arası. Buda öğrenciler için bir devamsızlığı kendisi ile getiriyor. Akademi okulları kötü çalışma koşulları ve ücretten dolayı öğretmen bulmakta zorlanıyor. Bu durumda öğretmenlik diplomasi olmayan bireyleri hiç bir pedagojik eğitim vermeden çalıştırabiliyor. Bununda çocuklar üzerinde bir çok negatif etkisi ve öğrenimleri konusunda uzun dönemli dezavantajları var.

– Bir okul akademi oldukdan sonra, okulda alınan bir karar konusunda aileler mutlu değiller ise ne yapabilirler?

– İlk aşamada aileler okula şikâyette bulunabilirler. Fakat akademilerdeki okul aile birliklerinde velilerin az olması şikayetin dinlenilmemesine yol açıyor. Akademiler yerel eğitim müdürlüklerini (LEA) bağlı olmadıkları için, şikayetlerini buralarda devam ettiremiyorlar. Dahası belediyelerin velileri okula karşı temsil etmesi gibi bir durum olmuyor. Kısacası bir okul akademi olduğunda yerel anlamda şikayetde bulunacakları bir yer yada kurum yok. Şikâyete bulunabilecekleri tek yer Eğitim Bakanlığı.

– Bir okulun akademi olması o okulun yeni bina ve servislere sahip olacağı anlamınamı geliyor?

– Böyle bir durum yok, hükümet okul binaların yenileme projesini tamamen rafa kaldırdı. Bu durumda ancak okul gereken finansal desteği bulabilirse yeni bir bina inşa edebilir, aksi takdirde aynı binada ders vermeye devam eder.

– Akademiler dönem takvimi (tatiller) ve açılış/kapanış saatleri konusunda bölgesindeki diğer okullarla uyum içinde olmak zorunda mı?

– Akademiler ailelere ve yerel belediyelere danışmadan kendi açılış/kapanış saatlerini ve dönem takvimini belirleyebiliyor. Tatillerin süresini yada ne zaman olabileceğini kendisine göre belirleyebilir. Bu konuda kimseye danışma gibi bir yükümlüğü yok.

– Akademiler ailelerden ek ödenek isteyebilirmi? Ayrıca okul yemekleri ve üniforma ücretlerini kendisi belirleyebilir mi?

– Akademiler öğrencilerden eğitim verdiği için kayıt parası alması yasaktır. Fakat yeni üniforma parası, aktivite parası, araç gereç parası adı altında bazı gizli ödemeler talep edebilir. Aynı zamanda devlet okullarının aksine, akademiler yemek parası için istedikleri ücreti talep edebilirler. Bu ücretlerin devlet okullarından daha yüksek olduğunun altını çizmek önemli.

– Benim çocuğum okulundaki müdür “Okulu akademi yapmak istiyorum dedi” müdür bu kararı kendisi verebilir mi?

– Geçen yıla kadar müdürün böyle bir karar verme hakkı yoktu. Böyle bir değişikde ailelere, çalışan öğretmenlere ve okul aile birliklerine danışma mejburiyeti vardı. Fakat yeni çıkan eğitim yasası altında artik müdürün bunu sorma mejburiyeti yok. Yane ailelerin ve çalışanların bu konudaki kaygılarını dinlemek zorunda değil. Buda okulların iyi yönetilmesi için önemli olan aile temsiliyetini tamamen ortadan kaldırıp aileleri kendi çocuklarının okulları hakkındaki söz sahibi olmalarını ortadan kaldırıyor.

– Bir okulun akademi olması okulun eğitim kalitesinin yükselmesi mi demek?

– Akademilerin eğitim başarısını artıran hiç bir genel bilgi yok. Akademilerin başarı oranı diğer okul modellerinden daha iyi olduğu konusunda somut olan bir bilgi yok. Hatta bazılarının daha da kötü olduğu gerçeği var. Yine geçen haftalarda okul müfettiş liderleri akademi okullarının devlet okulları ile aynı derecede başarılı olduğunu, akademi okullarının daha başarılı oldugunu gösteren hiç birsey bilginin olmadığını açıkladılar.

BİR CEVAP BIRAK

twelve + three =