Akdeniz fokuna dinamit attılar!

‘BUNU YAPANLAR İNSAN OLAMAZ’

Yeşilovacık beldesinde bir süre önce inşasına başlanan ancak bilimsel verilere aykırı olarak düzenlendiği gerekçesiyle ÇED raporu yargıya taşınan ‘Yeşilovacık Limanı Projesi’nin inşaatına yakın bir alanda gerçekleşen olayla ilgili bir açıklama yapan Taşucu Eğitim ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı Başkanı Arslan Eyce, “bu acımasız eylemi yapan ya da yaptıranların insanlıkla ilgisi olmadığını düşünüyorum” dedi.

‘DİNAMİT ATARAK FOKLARI ALANDAN UZAKLAŞTIRMAYA ÇALIŞIYORLAR’

Yeşilovacık’ta yapımı sürdürülen liman inşaatının Akdeniz foklarının üreme dönemi olduğu için dört ay süreyle durdurulduğunu anımsatan Eyce, fokların yaşam alanı olan mağaranın dinamitlenmesinin canlıları alandan uzaklaştırmak amacını taşıdığını ileri sürdü. Bu tür eylemler devam ettiği sürece Yeşilovacık koylarında Akdeniz foklarına yaşama olanağı kalmayacağını ifade eden Eyce, “fokların yaşam alanlarını bombalayan ve bombalatanlar bu eylemleri ödüllendirerek amaçlarına ulaşabileceklerini sanıyorlar” diye konuştu.

Taşucu Eğitim ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı Başkanı Arslan Eyce

LİMAN PROJESİNİN ÇED RAPORU BİLİME AYKIRI

Yeşilovacık’ta yapılan limanın çevreye büyük zarar vereceği yönünde daha önce de uyarıların yapıldığını anımsatan Eyce, projenin ÇED raporunun uluslararası sözleşmeler ile bilimsel verilere tümüyle aykırı olarak düzenlendiğini öne sürerek CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı’nın hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle projeyi TBMM gündemine de taşıdığını ancak buna rağmen çalışmaların sürdüğünü dile getirdi.

‘LİMAN TERMİK SANTRALLER VE ÇİMENTO FABRİKALARI İÇİN YAPILIYOR’

Mersin Nükleer Karşıtı Platform Sözcüsü Sabahat Aslan ise Yeşilovacık’taki limanın bölgede yapımı planlanan 3 termik santral ile 2 çimento fabrikası için kullanılacağını belirterek, “Olayda ölen Akdeniz fokunun olup olmadığını henüz bilmiyoruz. Ancak eğer bir ölüm olsa bile bu hemen ortaya çıkmayabiliyor. Daha önce de yöre halkı tarafından ölü foklar görülmüştü. Fokların yaşam alanlarına çok yakın bir bölgede inşa edilen liman projesinin ÇED raporuna yönelik 2 yıl önce dava açıldı. Eylül ve Ocak arası fokların üreme dönemi olduğu için limanın inşaatına ara verildi. Dinamitlenme olayının ardından yüklenici firma tarafından mağaralara yerleştirilen kameraların da çalınmış olduğu ortaya çıktı. Olayla ilgili incelemeler sürüyor. Ancak bizim görüşümüz bu tür eylemlerin fokların bölgeden uzaklaşmasını sağlamaya yönelik olduğu yönünde” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × two =