Aklın yolunda beraber yürüyememek…

Aklın yolunda beraber yürüyememek…

0
PAYLAŞ

DEMEK AKLIN YOLU DENEN BİR ŞEY HALA VAR…
AMA O YOLDA BERABER YÜRÜNMÜYOR…
SODEV MADDELEMİŞ, CHP DİNLER Mİ? HAYIR…
AMA BELKİ EN AZINDAN YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN KLAVUZ OLUR DİYE NACİZANE AÇMAYA ÇALIŞTIM…

– Parti içi demokrasi sağlıklı işlememektedir.
( iŞLESEYDİ ŞAŞMAK GEREKİRDİ, ÇÜNKÜ BİRİLERİNİN HISIMLARI, ÖBÜRLERİNİN HASIMLARI… BİRBİRİNE BİLENMELER İLE OY DİLENMELER İÇ DİNAMİKLER İÇİN NÖTRALİZASYON SEBEPLERİ.. BU YÜZDEN DİNAMİZM OLMUYOR VE KRONİK ATALET MEYDANI BOŞ BULUYOR. )

– Üye yapısı problemli. Örgütlü, nitelikli, aidat ödeyen üyesi çok azdır.
( KENDİSİNİ PARTİNİN MİHENK TAŞI OLARAK BELLEYENLER ÇOK… HERKES GENERAL. “ORDA OLMAM YETER, BİR DE AİDAT MI ÖDEYECEM” DÜŞÜNCESİ HAKİM…

– Seçmen profili üye yapısıyla uyum sergilememektedir.
( SERGİLESEYDİ İKTİDAR OLUNURDU. ÜYE YAPISININ PROFİLİ, KENDİ ÇIKARINDAN MUAF OLARAK, ÜLKEYİ DÜŞÜNMEYE NE KADAR YÖNELİK? ASIL ONU İNCELEMEK LAZIM.

– Üye karar alma mekanizmalarına katılamamaktadır.
( BU DERİN YARA, HER PARTİDE VE BÜTÜN DÜNYADA GEÇERLİ. SORUN BURADA SOSYAL DEMOKRASİ DEĞİL, DEMOKRASİ. ÇARKININ ÇALIŞMA TARZI, YÖNETİCİ SINIFINI TÜRETİYOR. ONLAR DA O MAKAMI DEMOKRAT OLMAYARAK KORUYORLAR. )

– Parti içi iletişim zayıf. Yukarıdan aşağıya, aşağıdan yukarıya ve yatay olarak iletişim sorunları vardır.
( ARA KADEME YÖNETİCİ SANDVİÇ TOST DURUMDA KALINCA BİR MÜDDET SONRA UMARSIZ HALE GELİYOR. SEBEBİ ÜST YÖNETİCİNİN ONU ATLAMASI HATTA EZMESİ, SEKRETERYA İSE ÇOKÇA BİRİLERİNİN KUZENİ OLDUĞU İÇİN LİYAKATSİZ.. BU NEDENLE NEFER VERİMLİLİĞİ YERİNDE ERİYOR. HAVANDA SU DÖVÜLÜYOR. NAL YOK, AT YOK, YİĞİT TÜREMİYOR.)

– Ön seçimde, alt yapısı iyi olmadığı için sağlıklı sonuç alınamıyor.
( SORUN DELEGE SEÇİMİNDE BİR KRİTER OLMAMASINDAN KAYNAKLANIYOR. DELEGELER TAYİN EDİLİYOR… ADAMCILIK, HISIM AKRABA, EŞ DOST VE SATIN ALINABİLECEK TIYNETTE ADAMLARDAN OLUŞAN SEÇİCİ KİTLEDEN, NİTELİĞİ VE SEÇİLECEKLERİ DOĞRU BELİRLEMESİ BEKLENEMEZ.)

– Gençlik ve kadın örgütleri zayıf, siyaset oluşumuna katılamamaktadır.
( İNİSİYATİF VERİLMEYEN, YA DA ALAMAYAN BU KESİMDEN VERİM BEKLEMEK HAYAL. ONLARIN DA ÇOĞU HAZIRLOPÇU OLDUKLARINDAN RÜŞTLERİNİ İSPAT EDEBİLECEK BİR KATILIMDA BULUNAMIYORLAR. KADIN PROFİLİNİ İNCELERSENİZ, ÇOĞU ORAYI DERTLERDEN KAÇIP SIĞINACAK, VAKİT GEÇİRECEK, LAK LAK YAPACAK BİR DERNEK GİBİ ALGILIYOR. GENÇLERE GELİNCE, İLK VE ACİL HEDEFİ YÖNETİM KADEMESİNE DEMİR ATMAK, HIZLA İLERLEMEK. TOPLUMDA STATÜ EDİNMEK VE İLERİDE OLUŞABİLECEK FIRSATLAR İÇİN ŞİMDİDEN DEVLETİN MALI DENİZE AĞ ATMAK. )

– Partinin sivil toplum kuruluşlarıyla ilişkisi zayıftır. Bu da toplumda oluşan dinamizmin partiye aktarılamamasına neden olmaktadır.
( TOPLUMDA GERÇEK ANLAMDA BİR KOLLEKTİF DİNAMİZM OLUŞMUYOR Kİ. ÇÜNKÜ EKİP ÇALIŞMASI YOK. İŞ BÖLÜMÜ SAĞLIKLI DEĞİL. ÜYE, KENDİ VERİMLİLİĞİNDEN ÇOK, BAŞKASININ VERİMSİZLİĞİNİ SORGULUYOR. )

– Mahalle bazında siyaset üretilemediği için toplumla sağlıklı bağlar kurulamamaktadır.
( BENCE TAM TERSİ. MAHALLE BAZINDA SİYASET ÜRETİLİYOR AMA BU BÖLGESEL… YANİ ÜLKE ADINA KASABA SİYASETİ BİLE DEĞİL… NOKTA ATIŞLI, BÜTÜNLEŞİK, ÜST KADEMELERİ DAHA YUKARI İTEBİLEN, ALTTAN ÜSTTEN KÖPRÜ KURABİLEN, HERKESİ KAPSAYABİLEN, RAKİPTEN TOP ÇALABİLECEK, KÜNDEYE GETİREBİLECEK NİTELİKTE OYUN YOK. EN KÖTÜSÜ ŞU; KILCAL DAMARLARDAN GELEN KAN BASINCI AORTU ZORLAYIP AÇACAĞINA ÜSTELİK TIKIYOR. YUKARIDAN ALT BİRİMLERE ÖNEM VERİLMEMESİ HAZIR OY KİTLESİNİ BİLE KÜSTÜRÜYOR.)

– Parti içi eğitim yetersiz olduğundan istenen sonuç alınamamaktadır.
( BUNUN İÇİN PARTİ OKULLARI AÇILMIŞTI, O OKULLARA KATILIM ORANI NİYE OLMADI? ÇÜNKÜ TEDRİSAT VE İÇERİKLER TEMCİT PİLAVI KIVAMINDAYDI. O PİLAVIN İÇİNE HİÇ BİR TATLANDIRICI KATILMADI. KATILIMI TEŞVİK SAĞLANAMADI. BIRAKIN TOPLUMUN GENELİNİ, KENDİ SEVDALISINA BİLE CHP’NİN NİÇİN İŞLERİ KOLLEKTİF BİR İŞLEVDE YÜRÜTEMEDİĞİNİN GÖSTERGESİDİR.

– Parti örgütü-belediye ilişkileri iyi kurulamadığı için, hâkimiyet kurma anlayışı partiye zarar vermekte.
( KURULAMAZ, ÇÜNKÜ FESAT VAR… VE FESATA KARŞI BESLENEN MÜZMİN BİR HASET VAR. “O GÖTÜRÜYOR, BEN ÇALIŞIYORUM“ YARGILARI VAR… “YA O ÇALIYORSA VE BEN SAZANSAM“ KAYGILARI VAR, “ ULAN YAZIKLAR OLSUN EMEKLERİME“ SAPLANTILARI VAR, “ BUNLAR İÇİN ÇALIŞACAM DA NE OLACAK“ HÜKÜMLERİ VAR.)

– Parti içi katılım mekanizmaları ve kol/komisyon örgütlülükleri zayıftır. Çeşitlendirilememektedir.
( KATILIMDA BULUNANLAR, FİKİRLERİNİN UYGULANMADIĞINI, EMEKLERİNİN BOŞA GİTTİĞİNİ VE SONUNDA YİNE BELİRLEYİCİ KADEMELERDEKİ 3-5 KİŞİNİN, MYK VEYA PARTİ MECLİSİNİN BİR ÜSTÜNDE YER ALARAK ETKİLİ OLDUĞUNU GÖRÜNCE KATILIM HEVESİ Mİ KALIR? HEM DE BOMBALAYARAK GİDİYOR GİDEN. HERKES HEM BULUNMAZ HİNT KUMAŞIDIR, HEM DE SÖKÜKTÜR. AMA ÜST DÜĞMELER TERS İLİKLENMİŞSE AŞAĞIYA KADAR TERSLİK DEVAM EDER. )

– Parti dışından transferlerin istisna olmaktan çıkması partinin niteliğini bozduğu gibi, üyelerde adalet ve fırsat eşitliği duygusunu zedelemekte.
( KOMİK… TAMAM O ZAMAN HİÇ TRANSFER YAPILMASIN. YERİNDE SAYMAK İÇİN BİR SEBEP DAHA KURAL HALİNE GELSİN. BU MADDEYİ SAPTAYANA SORMAK LAZIM, NEYİN FIRSAT EŞİTLİĞİ? TEK AMAÇ BİREYSEL YÜKSELMEK Mİ? İÇERDE KISIR DÖNGÜDE FIR DÖNDÜLER DE NE OLDU? NİTELİK KİŞİDE DEĞİL İLKEDE OLMALI İLKEDE…

Raporda yaşanan sorunların aşılması için de bazı öneriler sunuldu. Bu çerçevede MYK’nin PM tarafından seçilmesi ve kurul olarak görev yapması, parti içi seçimlerle aday belirlemelerinin en geniş katılımla ve çarşaf liste ile yapılması gerektiği vurgulandı.
( İLK ÖNCE ADAMCILIĞI VE LOBİCİLİĞİ BİTİREREK, GÜVEN VE NİTELİK KRİTERLERİNİ BELİRLERSİN. YÜKSELME KRİTERLERİN DE OLUR. ÜRETKEN ZEKALARI DEĞERLENDİRİRSİN, ALT İCRAAT KOMİTELERİ KURARSIN, BUNLAR ÜRETİR SUNAR VE DİKKATE ALINIP ALINMADIĞINI TAKİP EDER. ÜST KADEME DEVAMLI BASINÇ VE ZORLAMA HALİNDE TUTULUR, MÜZMİN ATALET FİLİZLENEMEZ, BUDADIKÇA SERPİLİP GELİŞEMEZ. )

Raporda ayrıca diğer şu önerilere de yer verildi:
– Aday üyelik süreci yeniden ve 6 ay olarak konmalıdır.
( GEÇİNİZ. HİÇBİR KONUDA SINIRLAMA GETİRMEYECEKSİN. HER SINIRLAMA DEMOKRASİDEN FERAGATTİR. )

– Üyelerin parti içi temel eğitimi almaları ve aidat ödemeleri zorunlu hale getirilip seçme ve seçilme hakkı ile ilişkilendirilmelidir.
( AİDAT NEDİR Kİ? PARTİYE FAYDALI BİR MEBLAĞ TOPLANAMIYORSA VE BİR İŞE YARAMIYORSA, TOPTAN KALDIRIN GİTSİN. SIRF O YÜZDEN GELMEYENLER VARDIR. AMA BUNU BİLE ARAŞTIRMIŞ DEĞİLSİNİZDİR. EĞİTİME GELİNCE, İNANIN, ORADA EĞİTİM VERENLERİ EĞİTECEK NİTELİKLER VARDIR, AMA BIRAKIN ÖN PLANA ÇIKABİLMEYİ, DUVARLARDAN DOLAYI ARANIZA KATILAMIYORLARDIR BİLE. TARIM POLİTİKASINI OLUŞTURABİLMEK İÇİN KÖYLÜYÜ DİNLEYECEK VE NOT ALACAKSIN. CHP GENEL BAŞKANININ VEYA KADROLARININ DEĞİŞTİRİLMESİYLE TREN RAYINA OTURMAZ. TRENİN BUHARLI DEVRİNDEN Mİ KALDIĞI, HYBRID SÜRECE ADAPTE OLUP OLMADIĞI, KAÇ YOLCUYLA MENZİLE NASIL BİR SÜREDE GİDEBİLECEĞİ, RAYLARIN KALİTESİ İYİ HESAPLANMALIDIR. )

– Kontenjandan milletvekili adaylığı yüzde 5 ile sınırlı olmalı, aynı kişi için sadece bir kez kullanılmalıdır.
( BIRAKIN ŞEKİLCİLİĞİ, SINIRLAMALARI. KONTENJAN ADAYLIĞI TOPTAN KALDIRILMALI. APAÇIK TORPİLDİR BU. İÇ DENGELERİ BOZAR, ŞÜPHELERİ PEKİŞTİRİR, KÜSKÜNLÜKLERİ ORTAYA ÇIKARIR, HEVESİ ÖLDÜRÜR. O KONTENJANA LAYIK OLUNACAK KRİTER HER NEYSE, ZATEN O ADAYI SEÇTİREMİYORSA, DEMEK Kİ ÖYLE BİR GERÇEK LİYAKAT YOKTUR. YA DA KARŞI FAKTÖRLER OLUŞMUŞTUR… Kİ İRADEYE AYKIRI YAPILAN HER GETİRİ, 10 MİSLİ GÖTÜRÜ HALİNE DÖNÜŞMEKTEDİR. OTURUN HESAPLAYIN.)

– Periyodik bültenlerle üyelerle iletişimi güçlendirmeleri sağlanmalıdır.
( HAH! CHP’DEKİ EN KOMİK İŞLEV. BAKINIZ. SON SEÇİMLERDE SEÇİM OFİSİ OLARAK KULLANILAN DÜKKANLARIN CİVARINA BUGÜN GİDİN GÖZLEMLEYİN, ORALARDA BIRAKILAN PİSLİKLER, CAMLARA YAPIŞTIRILAN ÇIKARTMALAR, ASILAN BAYRAKLAR, KİRLİ GÖRÜNÜM HALA YERLİ YERİNDE… BU HAYRA MI, YOKSA TERSİNME Mİ ÇALIŞIYOR İNCELEYİN. BÜLTENMİŞ… PÖH! KAÇ KİŞİ OKUYOR. PARTİLİNİN EN BÜYÜK SORUNU ZATEN OKUMAMAK… HİÇBİR ŞEY OKUMAMAK…

– Sendika, meslek kuruluşu ve STK’lerle sürekli ve sistematik ilişkiler kurulmalı, bunların parti kararlarına katılımı sağlanmalıdır.
( HANGİ SİSTEMATİKTE KURULMALI? MESLEK KURULUŞ PARTİ KARARLARINA NEDEN VE NASIL KATILSIN? SENDİKALAR SİZE NİYE GÜVENSİN? HANGİ SENDİKALAR? )

Özet: MADDELER SAPTAMAK VE FİKİRLER ÜRETMEK DÜŞÜNCESİ İLE, HEM DE ÜLKENİN EN SOSYAL DEMOKRAT KİMLİKLİ KURUMU TARAFINDAN MADDELENEN BU KAVRAMLARIN, PRATİKTE NE KADAR İŞLERLİKLİ OLDUĞUNU SAPTAYABİLDİĞİNİZ ZAMAN VE YERİNE YA DA TAMAMLAYICI ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ ÜRETEMEDİĞİNİZ SÜRECE… BU ÜLKEDE ÖNCE SOSYAL DEMOKRASİ, SONRA DA CHP BİR GIDIM İLERLEYEMEZ. ÇÜNKÜ HASTANIN DÖBLERİ ALINMADAN, ROMATİZMA MI, VARİS Mİ, KİREÇLENME Mİ OLDUĞUNA TEŞHİS KOYAMAZSINIZ…
Ve en kötüsü nedir bilir misiniz? Bu ülkede, tıpkı, vatanın iyiliğini isteyenin vatan haini ilan edilmesi gibi, yapıcı eleştiriler, çözümler, ama totalde sistemi yıkabilecek öneriler sunduğunuz zaman, bireyler arasında takdir edilesi, ama kolektif akıl büzüşmesinde dışlanası konuma gelinmesidir. İlerleyememenin asıl sebebi de budur, başka maddeler yan etkenlerdir.

BİR CEVAP BIRAK

ten + two =