AKP’li yöneticilere 2B kıyağı iddiaları meclise taşındı!

CHP Antalya Milletvekili Arif Bulut, Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, bazı üst düzey AKP’li yöneticilere ait 2B arazilerinin rayiç bedellerinin emsallerinden düşük fiyatlandırıldığı iddialarına yanıt istedi. Bulut, Kurşunlu, Alaylı ve Murtuna mahallelerindeki 2B’lerin fiyatlarının düşük tutulmasının nedeninin, bölgede AKP Antalya Milletvekili Hüseyin Samani ve İl Başkanı Mustafa Köse ile akrabalarına ait arazilerin olup olmadığı yönünde meclis araştırması açılmasını istedi.

AKP İL BAŞKANI KÖSE TEPKİLERİN ODAĞINDA

Önergesinde, 2B arazileri için belirlenen fiyatların yüksekliğinin bu işi yapan memurlardan kaynaklandığını ve bu memurların çoğunun CHP veya MHP’li olduğunu iddia eden AKP Antalya İl Başkanı Mustafa Köse’nin memurların onurlarını ayaklar altına aldığını öne süren CHP’li Bulut, 2/B uygulamasının vatandaşların ata topraklarının gasp edilmesinin önünü açtığı görüşünü savundu.

BAŞBAKAN’A RAYİÇ BEDEL SORUSU

Antalya Defterdarlığı’nı defalarca aramalarına rağmen kendisine ve yurttaşlara rayiç bedeller hakkında sağlıklı bilgi vermediğini vurgulayan Bulut, Başbakan Erdoğan’dan “Defterdarların bilgi vermesi yönünde herhangi bir talimatınız ve yasaklama getirmeniz söz konusu mudur? Maliye Bakanlığı tarafından 2010 yılından beri bilinen fiyatlar bu güne kadar vatandaştan neden gizlenmiştir? Kullanıcı listeler 2012 yılında internetten yayınlanmış hemen kaldırılmıştır. Neden kaldırılmıştır?” sorularına yanıt vermesini istedi.

FİYATLAR NEDEN GİZLENDİ

AKP Antalya İl Başkanı Mustafa Köse’nin, partisinin bazı yetkililerinin 2B arazilerinin görünmesi istenmediği iddialarını meclise taşıyan Bulut, “neden tüm taşınmazların fiyatları açıkça yayınlanmamaktadır? Herkesin fiyatı neden görünmemektedir? Vatandaş hangi siyasetçinin hangi taşınmazı kaça satılıyor bilmesin diye mi? Antalya il başkanınız Mustafa Köse’nin bu açıklamalarından sonra kendisine gerekli uyarıyı yapmayı veya herhangi bir yaptırım yapmayı düşünüyor musunuz?” sorusunu yöneltti.

‘2B’LER BÜTÇE AÇIĞINI MI KAPATACAK?’

Taslağa göre belirlenen fiyatlar üzerinden yüzde 50 ödeme yapan hak sahiplerinin tapusunu alacağını kaydeden Bulut, Meclise gelen taslakta ise AKP milletvekilleri tarafından tespit değerinin yüzde 70’i olacak şekilde vatandaş aleyhine düzeltilmesinin nedeninin, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in bütçe açığını kapatmak için olup olmadığını sordu.

‘BAŞBAKAN OLARAK HESABINI NASIL VERECEKSİNİZ?’

Başbakan Erdoğan’dan, AKP’li bazı üst düzey yöneticilerin ve AK Parti Antalya milletvekillerinin arazilerinin fiyatlandırmasının, emsallerinden çok daha düşük rayiçli olduğu iddialarına yanıt vermesini isteyen Bulut, “yarın bir milli emlak memuru arazi tespitinde Mustafa Köse’nin açıklamasından etkilenen bir vatandaş tarafından darp edilirse, hakarete uğrarsa ve en kötüsü hayatına kastedilirse Başbakan olarak bunun hesabını nasıl vereceksiniz?” diye sordu.

DÜŞÜK FİYATLARIN NEDENİ AKP’LİLER VE AKRABALARI MI

Öte yandan Antalya Defterdarlığının açıkladığı rakamlara göre bazı il, ilçe ve köylerde belirlenen tahmini metrekare fiyatlarında çok büyük farklılıklar olduğunu kaydeden Bulut, Alaylı, Kurşunlu ve Murtuna mahallerindeki arazi fiyatlarının düşük tutulmasının sebebinin, AKP Antalya Milletvekili Hüseyin Samani ve akrabalarının, Yeşilkaraman Mahallesinde ise AKP Antalya İl Başkanı Mustafa Köse ve akrabalarının arazilerinin bulunduğu ve bu nedenle arazi rayiç bedellerinin düşük tutulduğu yönündeki iddialar hakkında Meclis araştırması açılmasını talep etti.

Meclis araştırması açılması için gerekçelerini de sıralayan Bulut, Aksu ilçesindeki bazı mahallerde belirlenen tahmini metrekare fiyatlarının oldukça dikkat çekici olduğunu vurgulayarak, Aksu ilçesindeki bazı mahallerde uygulanan tahmini metrekare fiyatlarını da aktardı.

RAYİÇ UÇURUMU: AKSU’DA 250, YEŞİLKARAMAN’DA 5 LİRA

Aksu Mandırlar Mahallesindeki tahmin edilen arazi fiyatlarının metrekaresinin 60 ila 250 TL, Pınarlı Mahallesinde ise 120 ila 225 TL arasında olduğunu kaydeden Bulut, Kurşunlu Mahallesinde 5 ila 16, Yeşilkaraman Mahallesinde 5 ila 6, Murtuna Mahallesinde ise 7 ila 15 TL arasında olduğunun açıklandığına dikkat çekerek, “kanunun uygulanmasında vatandaşlarımızın haksızlığa uğrayıp uğramadıklarının belirlenmesi, 2/B olarak adlandırdığınız arazileri, ata toprakları ellerinden alınan vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi ve herhangi bir haksızlığa, rantçılığa, hukuksuzluğa meydan verilmemesi ve AKP Antalya milletvekillerinin ve yöneticilerinin aklanması için yürürlüğe giren bu kanunun vatandaşlarımıza katkı sağlamasının önünü açacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla ‘Meclis Araştırması’ açılması gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 − one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.