Alakır’ın özgürlüğü sadece 22 gün sürdü!

Böylece üzerinde sekiz HES projesi bulunan Alakır Nehrinin özgürlüğü yalnızca 22 gün sürebildi. Alakır Nehri Kardeşliği, canlıların idam hükmü olarak niteledikleri kararı temyiz edeceklerini açıkladı.

Mart 2010’dan bu yana Alakır için yürütülen hukuk mücadelesinde son sözü söyleyen Antalya İdare Mahkemesi, dava açımında süre aşımı gerekçesiyle Kürce HES’le ilgili daha önce verilen yürütmeyi durdurma kararını iptal etti. Kararın ardından 22 gün önce mühürlenerek su alma yapısının kapakları açılan Kürce HES’in kapakları bu kez kapatıldı. Böylece Alakır Nehri bir kez daha kelepçe vuruldu. Yürütmeyi durdurma kararının yaklaşık 3 ay uygulamaya konulmazken, kararın iptaline ilişkin mahkeme kararının jet hızıyla uygulamaya konulması eleştiri konusu oldu.

ALAKIR’IN ÖZGÜRLÜĞÜ 22 GÜN SÜRDÜ

Kürce HES için Antalya Valiliği’nce verilen ÇED Gerekli Değildir kararının iptali için dava açan Alakır Nehri Kardeşliği (ANK), iki kez yürütmeyi durdurma kararı verilen projede küçük değişiklikler yapılarak inşaatına devam etmesi üzerine Antalya Valiliği’ne başvurmuş ancak inşaatına devam edilen proje hakkında verilmiş bir mahkeme kararı bulunmadığı yanıtını almıştı. Bunun üzerine değişiklik yapılarak inşası sürdürülen projeye de ayrı bir dava açan ANK üyelerinin, mahkemenin 5 Aralık 2012’de bir kez daha yürütmeyi durdurma kararı vermesiyle duydukları sevinç kısa sürdü. Mahkeme kararına rağmen enerji üretimine devam eden firma ve Antalya Valiliği hakkında suç duyurusunda bulunan ANK üyeleri, kararın uygulanması için imza kampanyası düzenleyerek konuyu kamuoyunun gündemine taşımıştı. Mahkeme kararının yaklaşık üç ay uygulanmamasının ardından 26 Şubat 2013 tarihinde yetkililerce mühürlenerek rezervuar kapakları açılan Kürce HES’te üretim durmuş, Alakır Nehri ise özgürlüğüne kavuşmuştu.

‘BİLİMSEL GEREKÇELER YOK SAYILDI’

Mahkemenin daha önce verdiği yürütmeyi durdurma kararının oy çokluğuyla iptal edilmesine ilişkin bir açıklama yapan ANK üyeleri, uzun süredir devam eden dava sürecinde onca bilirkişi raporu bilimsel gerekçenin yok sayıldığını öne sürdü. Mahkemenin, davayı açanların projeden önceden haberdar olduğuna hükmederek 60 günlük dava açma süresinin aşıldığına karar verdiğine işaret edilen açıklamada, “buna göre dava açan hiçkimsenin görme imkanı olamayacağı bu projeyle ilgili bilginin valilik ve kaymakamlıkta dava açılmadan çok önce askıya çıktığı belirtildi. Hatırlanacağı üzere Kürce HES 1-2-3 diye durmadan değişen ve tüm bu projeler hakkında açılan davaların kazanılmış hakları peşinden koşarken ve bu konu hakkında suç duyurularında bulunurken gelen cevaplarda ‘Kürce HES 1-2-3’ü durduramayız çünkü artık o Kürce HES 4’ denmişti” görüşüne yer verildi.

MAHKEMENİN BİR ÜYESİ KARARA ŞERH KOYDU

Mahkemenin başlangıçta davayı kabul ettiğine işaret edilen açıklamada, süre aşımı gerekçesi eleştirilirken, diğer tüm bilimsel ve hukuksal gerekçelerin davacıların lehinde olduğu görüşü savunularak, “tüm o bilimsel ve hukusal gerçekler yok sayılarak, ‘süre aşımı’ gibi bir oldu bittiyle onca canlının yaşamı hakkında karar verilebilindiğine şahit olundu. 3 kişilik Mahkeme heyetinden biri bu zorlama karara ‘şerh’ koyarak ‘davacıların valilik ve kaymakamlıktaki panoları takip etmesi beklenemez, onlar bu konuda ne zaman bilgi sahibi oldularsa o zaman hukuki süreç başlar’ dedi. Ancak diğer 2 Hakimin karşı oyu sayesinde oybirliği olamadan ‘oy çokluğuyla’ Kürce HES projesinin kurtarılma planı yürürlüğe konarak, aynı zamanda susuzluktan telef olacak olan onbinlerce canlının idam hükmü de verilmiş oldu” denildi.

‘GEREKİRSE 49 YIL MÜCADELE EDECEĞİZ’

Kararın, “Alakır Vadisi’ndeki onbinlerce canlıyı susuzluktan yok edebilirsiniz” anlamına gelen bir soykırım kararı olduğu öne sürülen açıklamada, “Kararı derhal temyiz edeceğiz. İnsanlığın, Anadolu’nun ve adaletin içinde bulunduğu dünya gerçeklerinin farkındalığıyla, 49 yıllığına birilerine peşkeş çekilmiş tüm canlıların ortak kullanımındaki sulara karşı yürütülen bu soykırım projelerine karşı bizler de gerekirse 49 yıl mücadelemizi vereceğiz” ifadelerine yer verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.