Almanya basını: May, AB’nin güvenini sarstı

Almanya basını, İngiltere Başbakanı Theresa May’in Brüksel’den Brexit için ek süre talep etmesi ve AB ile görüşmelerin yılan hikayesine dönmesini eleştirdi.

Die Welt gazetesi İngiltere Başbakanı Theresa May’in Brüksel’den Brexit için ek süre talep etmesini yorumluyor:

“Bu kez zor durumda olan Avrupalılar. Yaptıkları manevralarla kendi kendilerini köşeye sıkıştırdılar ve şimdi İngilizlere hiç istemedikleri ödünlerde bulunmak zorundalar. Bunlardan biri İngiltere’nin AB’den çıkış tarihini ertelemek olacak, hem de İngiltere Başbakanı May tarafından bunun için geçerli sebepler ve somut perspektifler sunulmamışken. Peki sonra? Her şey mümkün. Brexit’in Haziran ayı sonuna kadar gerçekleşebilmesi için Brüksel’in nihayet bazı tavizler vermesi gerekecek gibi görünüyor. Bu tavizler verilmezse Brexit belki bir ya da iki yıllık sonu belirsiz bir sürece dönüşebilir. Böyle bir durumun hem AB ülkeleri hem de daha ağır bir biçimde İngiltere ekonomisi için baskı yaratması mümkün. Kalıcı güvensizlik, konjonktür ve yatırımlar için zehirdir. Brüksel Pazarı’nda çok çalkantılı zamanlar yaşayabiliriz!”

Aynı konu Straubinger Tagblatt ve Landshuter Zeitung gazetelerinde çıkan yorumda şu şekilde ele alınmış:

“İngiltere Başbakanı May’e duyulan öfke büyük. İngiltere meclisinin ilgili kararına rağmen Brüksel hala Brexit sürecinin nasıl devam edeceğiyle ilgili bir işaret bekliyor. Erteleme mi? Evet, meclis buna karar verdi ama ne kadar ve hangi gerekçeyle? Bir yandan da Londra’da hiç kimsenin böyle ortaklara tavizler verileceğini aklından geçirmemesi lazım. Theresa May, kendine duyulan güveni ve iş birliği eğilimini yok ederek süreci hiç istemeyeceği bir noktaya getirdi. AB’nin bundan böyle İngilizleri değil, kendini düşünme kararlılığı her geçen gün artıyor gibi. Perşembe günü büyük bir patlama yaşanabilir. Bunun sorunları silip süpürecek bir fırtına mı olacağı ise açık.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.