Amerika’dan Herkül’ü getiren Başbakan Satrap’ı da getirecek mi?

Geçtiğimi günlerde Başbakan Erdoğan’ın uçağıyla Türkiye’ye getirilen Yorgun Herakles (Herkül) heykelinin de 30 yıldır Amerika’da bulunduğunu anımsatarak, “Karaburun Tümülüsü’nden çalınan 2500 yıllık duvar resimlerinin de aynı kararlılıkla kendi topraklarına dönmesini talep ediyoruz” dedi.

‘TARİH TALANINA DUR DİYECEK İRADE YOK’

Anadolu’nun bilinen en eski duvar resimlerinden biri kabul edilen Antalya’nın Elmalı ilçesine bağlı Bayındır köyündeki Karaburun Tümülüsünden profesyonel tarih hırsızları tarafından sökülerek çalınan bir Pers valiağasına (Satrap) ait 2500 yıllık duvar resimlerinin kimler tarafından çalındığının hala tespit edilemediğinin altını çizen Aydın, “dünya arkeoloji tarihi açısından son derece önemli olan bu tarihsel mirasın bugüne kadar bulunamaması son derece üzücüdür. Bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan ilçemizin tarihi eser kaçakçıları tarafından talan edilmesi karşısında buna dur diyecek bir irade sergilenmemektedir” diye konuştu.

PROFESYONEL TARİH HIRSIZLARI ÇALDI

Antalya Arkeoloji Müzesi görevlilerinin, Tümülüste yaptığı olağan denetimde mezar odasının kapısının kırılarak duvar resimlerinin önemli bölümünün yerlerinden sökülerek çalındığı saptanmıştı.

Tutkallı bez ve kimyasal maddeler kullanılarak profesyonel bir yöntemle yerinden söküldüğü saptanan duvar resimlerinin akibeti halen belirsizliğini koruyor. Tümülüs, Anadolu arkeolojisinin anneannesi olarak tanımlanan ABD’li Arkeolog Prof. Dr. Machteld Mellink’in 1970-1971 yıllarında Elmalı’daki kaçak kazılardan kurtarılarak ortaya çıkarılmıştı. Karaburun Tümüsülü’nde gömülü Pers Satrabı, duvar resimlerinde yatağa uzanmış şekilde betimlenmiş; elindeki kaseye şarap sunan yakınları, yan duvarda bir cenaze alayı, karşı duvarda ayakta duran bir kadın ve tabandaki taş karyolanın eteğinde ise çeşitli hayvan resimleri görülüyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here