“Anadolu’nun Kayıp Şarkıları” gala yaptı

“Anadolu’nun Kayıp Şarkıları” gala yaptı

0
PAYLAŞ

City’s Alışveriş Merkezi Citylife Sinemalarındaki gala öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ünen, filmin 8 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu belirterek, böyle bir projeye imza atmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

Sadece bir film yapmadıklarını ifade eden Ünen, ”Biz sadece kendi yaratımız olan bir şey yapmadık. Biz aslında sadece aracılık yaptık. Var olan değerleri izleyiciye, dinleyiciye iletmek üzere hayatın bize verdiği bir görevi yapmaya çalıştık. Güzel bir film yaptık” diye konuştu.

”ANADOLU’NUN KAYIP ŞARKILARI”

Antik kültürleri, imparatorlukları, mitolojileri ve yaşanmış görkemiyle Anadolu’nun on bin yılı aşan geçmişten kalma egzotik mekanları ve insanları arasında yaşanan müzikal bir yolculuk filmi olan ”Anadolu’nun Kayıp Şarkıları”na, 2002 yılında başlandı.

Yapım sürecinde Anadolu’nun iki defa gezildiği filmde toplam 350 saatten fazla çekim yapıldı. Tüm araçlar toplam 40 bin kilometre üzerinde yol kat etti. 121 ayrı mekanda 133 performansın çekildiği filmde, bunların 43’üne yer verildi.

Filmde; Düzce Çerkez oyunları, Tokat’ta horon, Trabzon’da horon, Rize’de Hemşin türküleri ve atma türkü, Artvin’de yaşlıların çok sesli Gürcü korosu, Kars’ta aşık atışması ve çobandan Stran (Kürtçe şarkı), Bingöl’de kartal oyunu, Muş’ta Dengbej, (Kürt halk ozanı), Mardin’de Süryani ilahileri, Urfa’da gazel, Gaziantep’te berrak havası ve davul-zurna, Hatay’da ipek üreticisinin iş şarkısı, Silifke’de Kırtıl semahı, Denizli’de Karacaoğlan türküsü ve zeybek, Muğla’da Roman davul-zurna, Bursa’da kılıç-kalkan, Ermeni-Rum şarkıları ile sema yapan dervişler, Tunceli’de Bektaşi nefesi, Midyat’ta yöresel halk şarkıları ve Harran’dan görüntüler yer aldı.

BİR CEVAP BIRAK

three × four =