Anaya değişikliği aynen kabul edildi

TBMM, yapacağı seçimler dahil bütün işlerinde, üye tamsayısının en az üçte biri (184) ile toplanacak.


TBMM, Anayasada başkaca bir hüküm yoksa, toplantıya katılanların salt çoğunluğuyla karar verecek. Ancak karar yeter sayısı, hiçbir şekilde üye tamsayısının dörtte birinin bir fazlasından (138) az olamayacak.


Cumhurbaşkanı; 40 yaşını doldurmuş, yüksek öğrenim görmüş TBMM üyeleri veya bu niteliklere ve milletvekili seçilme yeterliliğine sahip Türk vatandaşları arasından, halk tarafından seçilecek.


Cumhurbaşkanının görev süresi, 5 yıla indirilecek; bir kimse, en fazla iki defa (5 artı 5) cumhurbaşkanı seçilebilecek.


Cumhurbaşkanlığına, TBMM üyeleri içinden veya Meclis dışından aday gösterilebilmesi, 20 milletvekilinin yazılı teklifiyle mümkün olacak. Ayrıca, en son yapılan milletvekili genel seçiminde aldıkları geçerli oyların toplamı yüzde 10’u aşan partiler de ortak cumhurbaşkanı adayı gösterebilecek.


Cumhurbaşkanı göreve başlayıncaya kadar, görev süresi dolan cumhurbaşkanının görevi devam edecek.


Anayasanın, ”seçim kanunlarında yapılacak değişikliklerin, yürürlüğe girdikleri tarihten itibaren 1 yıl içinde uygulanamayacağına” ilişkin maddesi, cumhurbaşkanı seçiminde dikkate alınmayacak.


Cumhurbaşkanı seçimi, cumhurbaşkanının görev süresinin sona ermesinden önceki 60 gün içinde; makamın herhangi bir sebeple boşalması halinde de boşalmayı takip eden 60 gün içinde tamamlanacak.


Yasanın Genel Kuruldaki ilk tur oylamasının 28 Mayıs Pazartesi günü yapılması planlanıyor. İkinci tur oylama için 48 saat geçmesi gerekiyor.  


“YA İMZALAYACAK YA REFERANDUM” 


Öte yandan TBMM Başkanı Bülent Arınç, Anayasa değişikliği paketinin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Meclis’e geri gönderilmesini değerlendirirken, “Meclis’te tekrar görüşülecektir. Cumhurbaşkanı’nın ikinci defa geri gönderme yetkisi yok. İmzalayacaktır veya referanduma götürecektir” dedi.


AB parlamento başkanları konferansının ardından, Türk ve Slovak gazetecilerle basın toplantısı düzenleyen Arınç, Sezer’in iade ettiği Anayasa değişikliği paketinin mecliste gelecek hafta tekrar görüşüleceğini söyledi.


Cumhuriyet mitinglerinin Türk halkının demokratik hakkı olduğunu anlatan Arınç, “Mitinglere herkes katılabilir, ancak mitinglere katılanların sayısına bakarak ‘Rejim tehlikededir’ demek doğru değil” dedi.


Bir gazetecinin, “AK Parti’nin gizli bir gündemi olduğu, bu nedenle protesto mitinglerinin yapıldığı söyleniyor” şeklindeki sözleri üzerine ise Arınç şöyle dedi:


“Türkiye’de güçlü bir muhalefet, cumhurbaşkanı, yargı denetimi ve sivil toplum örgütlerinin bulunduğunu, böyle bir toplumda siyasi bir iktidarın gizli gündeminden bahsetmenin mümkün olmadığını” kaydetti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.