Andrew Mango’yu yitirdik

1972’ye kadar, 14 yıl boyunca BBC Türkçe’nin de bölüm müdürlüğünü yapan Mango 88 yaşındaydı.

Andrew Mango’nun ölüm haberini İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore Twitter hesabından duyurdu.

Moore, attığı tweet’te, “Atatürk biyografilerinin ve Türkiye çalışmalarının duayeni, büyük Andrew Mango’nun dün akşam vefat ettiğini duydum ve çok üzüldüm. Kariyerimin başlarındayken bana inanılmaz nazik davranmıştı. Engin bilgisini ve insanlığını özleyeceğiz” dedi.

Andrew Mango, 1926’da Türkiye’de dünyaya gelmişti.

Rus ve İngiliz bir ailenin üç çocuğundan biri olan Mango, ünlü Bizans İmparatorluğu uzmanı tarihçi Cyril Mango’nun da kardeşiydi.

1940’lı yıllarda Ankara’da yaşamaya başlayan Andrew Mango, İngiltere Büyükelçiliği’nin basın danışmanı oldu.

1947’de Londra’ya taşınarak Londra Üniversitesi Doğu ve Afrika Çalışmaları Okulu’nda eğitimine devam etti ve Fars edebiyatı üzerine doktora yaptı.

BBC Türkçe yılları

Daha öğrencilik yıllarında tıklayın BBC Türkçe Servisi’ne katılan Andrew Mango, 1958 – 1972 yılları arasında BBC Türkçe’nin bölüm müdürü olarak görev yaptı.

Daha sonra BBC’nin Güney Avrupa dil servislerinin başına geçen Mango, 1986’da emekli oldu.

Mango, BBC Türkçe ile geçirdiği yıllarda, Süveyş Kanalı krizinden Abdi İpekçi suikastinde kadar birçok önemli olayı dinleyicilerine aktardı.

Atatürk biyografisi Eleştirmenler ve tarihçiler tarafından uluslararası alanda büyük beğeni toplayan ‘Atatürk – Modern Türkiye’nin Kurucusu’ kitabını 1999’da yayınlayan Mango, kitap için 5 yıllık bir araştırma süresi harcadı.

Andrew Mango’nun Atatürk biyografisi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusunun bilinmeyen yönlerini gün yüzüne çıkaran ilk kitaplardan birisi olarak Kabul ediliyor ve dünyada en çok satan Atatürk biyografileri arasındaki yerini koruyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.